Gürcüstan prezidentinin Bakı səfərinin gündəliyi açıqlandı
Gürcüstan prezidenti Salome Zurabişvilinin fevralın 27-də Azərbaycana səfərinin gündəliyi açıqlanıb.
Bununla bağlı məlumatı Gürcüstan Prezident Administrasiyası yayıb.
Səfər çərçivəsində Zurabişvili azərbaycanlı həmkarı İlham Əliyevlə təkbətək və geniş tərkibli görüşlər keçirəcək. Görüşdən sonra Zurabişvili və Əliyev birgə mətbuat konfransı keçirəcək.
“Siyasi, iqtisadi və ticarət əlaqələrinin dərinləşməsi ilə yanaşı, Gürcüstan və Azərbaycan xalqları arasında yaxşı qonşuluq və dostluq münasibətlərinə söykənən mədəni əlaqələrin inkişafı da prioritet məsələ olacaq”, - məlumatda qeyd edilib.
İlham Əliyevdən başqa, Zurabişvili Bakıda Azərbaycan baş naziri Novruz Məmmədov və parlamentin spikeri Oqtay Əsədovla görüşəcək.
Səfər zamanı Gürcüstan prezidentinin Azərbaycanda yaşayan gürcü tələbələr və biznes nümayəndələri ilə də görüşü planlaşdırılıb.
Gürcüstan nümayəndə heyətinin tərkibinə Prezident Administrasiyasının əməkdaşları, eləcə də, qanunverici və icraedici hakimiyyət nümayəndələri daxil olacaq.
Azərbaycanla Gürcüstan arasında diplomatik əlaqələr 1992-ci il noyabrın 18-də qurulub.скачать dle 11.3

Обнародована повестка визита президента Грузии в Баку
«Наряду с углублением политико-экономических и торговых отношений приоритетным будет и развитие культурных связей, основу для которого создают добрососедские дружеские отношения грузинского и азербайджанского народов», - отмечается в сообщении.
Помимо И.Алиева в Баку С.Зурабишвили встретится с премьер-министром Азербайджана Новрузом Мамедовым и председателем парламента Огтаем Асадовым.
Во время визита у президента Грузии также запланирована встреча с грузинскими студентами, проживающими в Азербайджане, и представителями деловых кругов.
В состав грузинской делегации войдут сотрудники Администрации президента, а также представители законодательной и Исполнительной властей.
Отметим, дипломатические отношения между Азербайджаном и Грузией были установлены 18 ноября 1992 года.