İlham Əliyev Xocalı yürüşündə iştirak edib - YENİLƏNİB + VİDEO
AZƏRTAC-ın xəbərinə görə, prezident İlham Əliyev Xocalı soyqırımı abidəsinin önünə əklil qoyub, faciə qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad edib.
Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva, baş nazir Novruz Məmmədov, Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva abidənin önünə tər güllər qoyublar.
Dövlət və hökumət rəsmiləri, Milli Məclisin deputatları, nazirlər, komitə və şirkətlərin rəhbərləri, diplomatik korpusun nümayəndələri, dini konfessiyaların başçıları, habelə qırğından xilas ola bilmiş Xocalı sakinləri də abidənin önünə güllər düzüblər.
Yürüş davam edir.
Bəşər tarixində ən qanlı cinayətlərdən biri olan Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü ilə əlaqədar fevralın 26-da Bakıda ümumxalq yürüşü keçirilir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri yürüşdə iştirak edirlər.
Paytaxtın Azadlıq meydanından Xətai rayonunda ucaldılmış abidəyə doğru hərəkətə başlayan və on minlərlə insanın iştirak etdiyi ümumxalq yürüşünün məqsədi Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad etmək, erməni faşistləri tərəfindən insanlığa qarşı törədilmiş bu vəhşi cinayəti yenidən dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmaqdır.
Ön sırada prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın olduqları ümumxalq yürüşünün iştirakçıları və onların keçdikləri prospekt və küçələr boyu düzülmüş minlərlə gənc əllərində qanlı qırğının günahsız qurbanlarının - xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilmiş uşaqların, qadınların və qocaların portretlərini, 27 il əvvəl törədilmiş hadisələrin dəhşətli səhnələrini əks etdirən fotoşəkillər, faciənin təqsirkarlarından cavab tələb etmək, onları cəzalandırmaq, bu soyqırımına beynəlxalq səviyyədə siyasi-hüquqi qiymət vermək barədə çağırışlar və soyqırımı qurbanlarının adlarının, soyadlarının əks olunduğu Azərbaycan, rus, ingilis dillərində plakatlar və transparantlar tutublar.
Marşrut boyunca yolların kənarlarındakı monitorlarda, binaların fasadlarında və eyvanlarında “Dünya Xocalı soyqırımını tanımalıdır!”, “Xocalıya ədalət!”, “Xocalını unutmayın!”, “Rədd olsun erməni faşizmi!”, “Xocalı – XX əsrin soyqırımı”, “Cinayətkarlar cəzasız qalmayacaqlar!”, “Xocalı soyqırımı – 27 il”, “Xocalı soyqırımı bəşəriyyətə qarşı cinayətdir”, “Xocalı, sözün bitdiyi yer” və s. çağırışlar və şüarlar nümayiş etdirilir.

Ильхам Алиев на шествии по случаю годовщины геноцида в Ходжалы - ВИДЕО + ОБНОВЛЕНО
Как передаёт Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, Президент Ильхам Алиев возложил венок к мемориалу, почтил память жертв Ходжалинской трагедии.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева, премьер-министр Новруз Мамедов, председатель Милли Меджлиса Огтай Асадов, вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, Арзу Алиева возложили к памятнику живые цветы.
Цветы к памятнику возложили также официальные представители государства и правительства, депутаты Милли меджлиса, министры, руководители комитетов и компаний, представители дипломатического корпуса, главы религиозных конфессий, а также жители Ходжалы, которым удалось спастись от резни.
Шествие продолжается.
В связи с 27 годовщиной одного из самых кровавых преступлений в истории человечества 26 февраля в Баку проходит общенациональное шествие.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в шествии приняли участие Президент Ильхам Алиев, Первая леди Мехрибан Алиева и члены их семьи.
Шествие к памятнику в Хатаинском районе началось от площади Азадлыг. Цель общенародного мероприятия, в котором принимают участие десятки тысяч человек, - почтить память жертв Ходжалинской трагедии и вновь донести до мировой общественности информацию об этом зверском преступлении, совершенном армянскими фашистами.
Участники всенародного шествия, во главе которого находились Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева, и тысячи молодых людей, выстроившихся вдоль проспектов и улиц, по которым проходят Президент и Первая леди, держали в руках портреты невинных жертв кровавой резни - убитых с особой жестокостью детей, женщин и стариков, фотоснимки, отражающие страшные сцены событий, произошедших 27 лет назад, плакаты и транспаранты на азербайджанском, русском и английском языках с требованиями призвать к ответу виновников трагедии, наказать их, на международном уровне дать политико-правовую оценку этого геноцида, с именами и фамилиями жертв геноцида.
На мониторах, фасадах зданий и балконах вдоль всего маршрута были вывешены призывы и плакаты «Мир должен признать Ходжалинский геноцид!», «Справедливость к Ходжалы!», «Не забывайте Ходжалы!», «Долой армянский фашизм!», «Ходжалы - геноцид ХХ века», «Преступники не останутся безнаказанными!», «Ходжалинский геноцид - 27 лет», «Ходжалинский геноцид - преступление против человечности», «Ходжалы - место, где кончаются слова» и пр.