Əməkdaşlarını işdən sonra işlədənlərin nəzərinə: Dəyişiklik olacaq
Müddətli əmək müqavilələrinin maksimal müddəti və iş vaxtından artıq vaxtda işə cəlb edilmə ilə bağlı Əmək Məcəlləsində dəyişikliklərin edilməsi istiqamətində hazırda işlər aparılır.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirinin müavini Mətin Kərimlinin sözlərinə görə, Azərbaycanda əmək bazarı üzrə göstəricilərin yaxşılaşması üçün təkliflər hazırlanır və aidiyyəti qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi də diqqətdə saxlanılır.
Bu dəyişikliklərlə bağlı layihələr sosial tərəfdaşlarla da müzakirə olunacaq. Hazırda işçi qrupunun 2019-cu il üzrə Fəaliyyət Planı hazırlanır. Planda “Qlobal Rəqabətlilik Hesabatı”, “İqtisadi Azadlıq İndeksi”, eləcə də “Qlobal İnnovasiyalar İndeksi”ndə mövcud olan indikatorlar (işə götürmə və işdən çıxarma praktikası, işçi-işəgötürən münasibətlərində əməkdaşlıq, əmək bazarı siyasətinin təsirliliyi, işçi qüvvəsində qadınların iştirak səviyyəsi, əməyin azadlığı, biliyə əsaslanan məşğulluq və s.) əsasında aparılacaq işlər əksini tapacaq.

В Трудовой кодекс вносятся изменения в связи со сверхурочной работой
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, по словам заместителя министра труда и социальной защиты населения Метина Керимли, готовятся предложения по улучшению показателей рынка труда в Азербайджане и совершенствованию соответствующего законодательства.
Связанные с этими изменениями проекты будут обсуждаться с социальными партнерами. В настоящее время разрабатывается план действий рабочей группы на 2019 год.
В плане найдут свое отражение работы, основанные на существующих в «Индексе глобальной конкурентоспособности», «Индексе экономической свободы», а также в «Индексе глобальных инноваций» показателях (порядок приема на работу и увольнения, сотрудничество в рамках отношений работник-работодатель, эффективность политики рынка труда, уровень участия женщин в составе рабочей силы, свобода труда, основанная на знаниях занятость и др.).