Yığılan vergi daha çox bu sahəyə xərclənir - Nazir açıqladı
Azərbaycanda yığılan verginin böyük bir hissəsi sosial sahəyə xərclənir. Buna görə də hesabatlılıq mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Bu barədə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev məlumat verib. Onun sözlərinə görə, vergi ödəyiciləri ödədikləri vəsaitin necə xərcləndiyini görməlidir, bu məqsədlə hesabatlılıq yüksək olmalıdır.
“Təbii ki, hər bir vergi ödəyicisinin qarşısında tam şəffaf məlumatlar olmalıdır. Bu məqsədlə korrupsiya hallarının qarşısının alınması, vətəndaş-məmur təmasının azaldılması üçün addımlar atırıq. Yeni yaradılacaq “DOST” Mərkəzi maksimum elektronlaşmış şəkildə olacaq və regionlar da daxil olmaqla, 31 "DOST" Mərkəzi yaradılacaq. E-sosial portalında Azərbaycanda bütün məşğul əhalinin şəxsi kabineti var və burada ödənilən bütün vəsaitlər barədə məlumatlar öz əksini tapır”.
Nazir vurğulayıb ki, minimum əməkhaqqının, pensiyaların artırılması və digər sosial qərarlarla bağlı Azərbaycan dövləti büdcədən əlavə 500 milyon manat ayırıb və məşğulluq strategiyası, yeni qanun, işsizlik sığortası haqqında qanunvericiliyin dəyişməsi baş verib.
O bildirib ki, “İşsizin dostu” layihəsi çərçivəsində 26 min nəfər ödənişli ictimai işlərə cəlb edilib, eyni zamanda, özünüməşğulluq proqramı ilə 5 min 800 mikrobiznes yaradılıb.скачать dle 11.3

Министр рассказал, на что тратятся налоги
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом заявил министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев.
По его словам, налогоплательщики должны видеть, как расходуются уплачиваемые ими средства, и поэтому отчетность должна быть высокой.
«Конечно, каждый налогоплательщик должен иметь доступ к полностью прозрачным сведениям. С этой целью мы принимаем шаги для искоренения коррупции и сокращения контактов между гражданами и чиновниками. Новый центр DOST будет полностью электронизирован. Всего будет создан 31 центр DOST, включая регионы. Электронный социальный портал будет содержать "личные кабинеты" всего занятого населения Азербайджана и здесь будут отражены сведения о всех средствах».
Министр подчеркнул, что Азербайджанское государство дополнительно выделило из бюджета 500 млн манатов в связи с повышением минимальной зарплаты, пенсий и другими решениями по социальным вопросам.
Он заявил, что в рамках проекта «Друг безработного» 26 тыс. человек были привлечены к платным общественным работам, в то же время с помощью программы самозанятости было создано 5 800 субъектов микробизнеса.