Turistlər Azərbaycanda iki milyard dollar xərcləyib
Son illər Azərbaycana gələn turistlərin sayı getdikcə artır və bu, çox müsbət haldır. Keçən il gələn turistlərin sayı təqribən altı faizə yaxın artıb. Keçən il ölkəmizə əvvəlki illərdən daha çox - iki milyon 850 min turist gəlib. Aparılan hesablamalara görə, bu turistlər ölkəmizdə iki milyard dollara yaxın pul xərcləyiblər.
xəbər verir ki, prezident İlham Əliyev bu açıqlamanı “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2014-2018-ci illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasının yekunlarına həsr olunan konfransda çıxışı zamanı verib.
“Artıq bu rəqəm göstərir ki, turizmin nə qədər böyük əhəmiyyəti var. Bu pullar xidmət sektoruna gedir, vətəndaşlar, sahibkarlar bundan faydalanırlar. Yəni bu pullar birbaşa o şirkətlərə gedir ki, onlar bölgələrdə turistlərə müxtəlif xidmətlər göstərirlər. Çünki turistlərin böyük hissəsi artıq Azərbaycanın bölgələrinə gedir.
Bütün lazımi şərait yaradılır və turizm sənayesi Azərbaycanda çox geniş imkanlara malik olmalıdır. Bunun üçün bütün lazımi ilkin şərtlər var. Azərbaycanda təhlükəsizlik, sabitlik hökm sürür, xalqımız çox qonaqpərvərdir. İqlimimiz də çox gözəldir və müxtəlif iqlim tipləri var. Müasir infrastruktur yaradılıb, altı beynəlxalq aeroport, müasir yollar, dəmir yolları, otellər, gözəl təbiət, kurortlar, yay-qış xizək, dəniz kurortları, müalicəvi turizm inkişaf edir.
Misal üçün, Naftalan indi böyük turizm mərkəzinə çevrilib. Digər müalicəvi yerlərə - Naxçıvanda Duzdağ müalicəvi mərkəzinə turistlər çox gəlir, Qalaaltıya müalicəyə gəlirlər. Tarixi abidələrimiz kifayət qədər çoxdur. Bu da böyük maraq doğurur. Coğrafi vəziyyətimiz də əlverişlidir. Bakı dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biridir. Yəni bütün bu amillər deməyə əsas verir ki, turizm sənayesi Azərbaycanda çox sürətlə inkişaf edəcək”.скачать dle 11.3

Туристы потратили в Азербайджане около 2 млрд долларов
В последние годы наблюдается тенденция роста числа туристов, приезжающих в Азербайджан. В прошлом году в страну прибыло два млн 850 тыс. туристов. Согласно подсчетам, эти туристы потратили в Азербайджане около два млрд долларов.
Как передает Median.Az, об этом президент Ильхам Алиев заявил на конференции, посвященной итогам исполнения «Государственной программы социально-экономического развития регионов Азербайджанской Республики в 2014-2018 годах»:
«Эти цифры показывают большую значимость туризма. Эти деньги уходят в секторы по услугам, граждане и предприниматели выигрывают от этого. Деньги идут напрямую к компаниям, которые оказывают различные услуги туристам в регионах, так как большинство туристов посещают азербайджанские регионы.
Создаются необходимые условия, и туристическая промышленность должна обладать большими возможностями. Наш народ очень гостеприимный, климат тоже благоприятный, создана современная инфраструктура, шесть международных аэропортов, железные дороги, имеются отели, прекрасная природа, развиваются курорты, лечебный туризм.
К примеру, Нафталан превратился в большой туристический центр. Много туристов прибывает и в другие лечебные центры. У нас много исторических памятников культуры, что тоже вызывает большой интерес. Выгодное географическое положение. Баку - один из красивейших городов мира. Все вышеперечисленное говорит о том, что туризм в Азербайджане быстро будет развиваться».скачать dle 11.3