28.01.2019 12:26 4 405
Döyüş sambosu, MMA üzrə azərbaycanlı keçmiş döyüşçü Xamis Məmmədov iki gün əvvəl gözlənilməz şəkildə vəfat edib.
Bir neçə il əvvəl məşhur UFC döyüşçüsü Həbib Nurməhəmmədovu Dağıstan açıq çempionatında məğlub etmiş Xamisin qripdən vəfat etdiyi bildirilir. Bunu vaxtilə onu Bakıda yarışlara hazırlaşdırmış Azad Əsgərov da təsdiqləyib:
“Soyuqlamadan vəfat edib. Bir-iki gün əvvəl nəfəs almaqda çətinlik çəkirdi”.
34 yaşlı Xamis Məmmədovun Sabirabadda müəllimi olmuş Nazim Məlikov isə saytımıza açıqlamasında onun qripdən ölməsinə dair yayılan xəbərlərin doğru olmadığını bildirib:
“Yayılan xəbərlər doğru deyil. Ciyərində soyuqdəymə vardı. Sabunçu xəstəxanasında yatırdı. Beşinci gün onunla danışmışam. Həmin gün axşam xəstəxanada qızdırması qalxıb, həkim nəzarəti olmayıb. Onun əvvəldən ciyərində ləkəsi var idi. Bu soyuqdəymədən sonra xəstəliyi daha da güclənib və rəhmətə gedib. Xamis idmanı atsa da, o qədər də passiv deyildi. İki-üç gündən bir ova gedirdi”.скачать dle 11.3

Стали известны подробности смерти азербайджанского спортсмена
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az сказал президент Федерации панкратиона, грэпплинга и ММА Азербайджана Азад Аскеров.
Известный азербайджанский спортсмен, чемпион мира по боям без правил Хамис Мамедов скоропостижно скончался.
Единственный спортсмен, сумевший победить чемпиона UFC Хабиба Нурмагомедова, лечился от гриппа в больнице.
«Он скончался от простуды. Несколько дней назад у него были проблемы с дыханием», - сказал глава федерации.
Между тем тренер 34-летнего борца Назим Меликов опровергнул информацию о том, что причиной смерти спортсмена стал грипп:
«Это не соответствует действительности. У него было воспаление легких. Он находился в Сабунчинской больнице. Я говорил с ним в пятницу. В тот день у него поднялась температура. После воспаления его состояние ухудшилось, и он скончался».скачать dle 11.3