Azərbaycanda əmək pensiyaları ilə bağlı - MÜHÜM DƏYİŞİKLİKLƏR
Parlamentin bu gün keçirilən plenar iclasında “Əmək pensiyaları haqqında” qanuna dəyişiklik layihəsi ikinci və üçüncü (sonuncu) oxunuşda müzakirə olunub.
Layihə barədə parlamentin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Hadi Rəcəbli məlumat verib.
Komitə sədri qeyd edib ki, qanunun 20-ci (Qulluq stajına görə əmək pensiyasına əlavələr) maddəsinə əlavə edilən yeni – 30-cu bəndə əsasən, bu maddədə nəzərdə tutulan şəxslərin əmək pensiyalarına qulluq stajına görə əlavə hesablanarkən əmək haqqına, dövlət məvacibinə və vəzifə maaşına büdcədənkənar vəsaitlər hesabına verilən ödənişlər nəzərə alınmır.
Qanuna əlavə edilən 22-1-ci (Əmək pensiyasının avtomatlaşdırılmış qaydada təyinatı zamanı 2006-cı il yanvarın 1-dək olan sığorta stajının hesablanması xüsusiyyətləri) maddəsinə əsasən, 2019-cu il yanvarın 1-dən etibarən sığortaolunanın əmək pensiyası avtomatlaşdırılmış qaydada təyin edilərkən, onun fərdi hesabının sığorta hissəsində 2018-ci ilin 1 iyul tarixinə qeydə alınmış pensiya kapitalı olduqda, 2006-cı il yanvarın 1-dək olan sığorta stajı bu maddəyə uyğun olaraq hesablanır.
2019-cu il yanvarın 1-dən etibarən sığortaolunanın 2006-cı il yanvarın 1-dək olan sığorta stajı, bu maddənin tələbləri nəzərə alınmaqla aşadığıdakı qaydada hesablanır:
2019-2020-cu illərdə bu qanunun 7-ci maddəsi ilə müəyyən edilən (63 yaşına çatmış kişilərin və 60 yaşına çatmış qadınların fərdi hesabın sığorta hissəsində qeydə alınmış pensiya kapitalı əmək pensiyasının minimum məbləğindən az olmayan pensiya təminatına imkan verdikdə sığorta stajından asılı olmayaraq, bu pensiya təminatına imkan vermədikdə isə azı 25 il sığorta stajı olduqda (2017-ci il iyulun 1-dək yaşa görə əmək pensiyası təyin edilmiş şəxslər istisna olmaqla) yaşa görə əmək pensiyası hüququ var) yaş həddinə çatan sığortaolunana yaşa görə əmək pensiyası təyin edilərkən onun 2006-cı il yanvarın 1-dək olan sığorta stajı 25 il, 2021-ci ildən etibarən isə hər təqvim ili üçün bir il azaldılmaqla hesablanır.
Əlilliyi müəyyən edilən şəxsə əlliyə görə əmək pensiyası təyin edilərkən onun 2006-cı il yanvarın 1-dək olan sığorta stajı həmin dövrə olan əmək qabiliyyətli yaş dövrünün hər ili üçün 4 ay götürməklə hesablanır.
Ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyası təyin edilərkən pensiyaçı olmayan vəfat etmiş şəxsin 2006-cı il yanvarın 1-dək olan sığorta stajı bu qanunun 22-1 maddəsi ilə hesablanır.
Əmək pensiyası hüququ olan şəxslərin 2006-cı il yanvarın 1-dək faktiki sığorta stajı bu maddədə göstərilən sığorta stajından çox olduqda onların arzusuna əsasən pensiya təyin edilərkən faktiki sığorta stajı nəzərə alınır.

В закон о трудовых пенсиях внесены поправки
На сегодняшнем пленарном заседании Милли меджлиса (парламент) Азербайджана во втором и третьем (итоговом) чтениях продолжилось обсуждение проекта поправок в закон «О трудовых пенсиях».
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, информацию о проекте представил председатель парламентского комитета труда и социальной политики Хады Раджабли.
Председатель комитета отметил, что согласно новому пункту 20 статьи закона (Надбавки к трудовой пенсии по стажу работы), при расчете указанной надбавки не будут учитываться выплаты, начисляемые к заработной плате за счет внебюджетных средств.
Согласно новой статье 22-1 (Специфика расчета страхового стажа до первого января 2006 года при автоматизированном назначении трудовых пенсий), с первого января 2019 года при автоматизированном назначении трудовых пенсий, в случае наличия пенсионного капитала в страховой части индивидуального счета лица по состоянию на 1 июля 2006 года, страховой стаж за период до 1 января 2006 года будет рассчитываться в соответствии с указанной статьей.
С первого января 2019 года страховой стаж за период до 1 января 2006 года с учетом требований указанной статьи будет рассчитываться в следующем порядке:
При назначении лицу трудовой пенсии по возрасту (в соответствии с 7 статьей указанного закона) в 2019-2020 гг. его страховой стаж за период до 1 января 2006 года рассчитывается за 25 лет, а начиная с 2021 года - вычитывая по году за каждый календарный год.
При назначении гражданину трудовой пенсии по инвалидности его страховой стаж за период до 1-го января 2006 года будет рассчитываться с учетом 4 месяцев за каждый год трудоспособного периода указанного лица.
При назначении трудовой пенсии при утрате главы семьи страховой стаж умершего лица, не являющегося пенсионером, за период до 1 января 2006 года будет рассчитываться в соответствии со статьей 22-1.
При назначении трудовой пенсии лицам, фактический страховой стаж которых за период до 1 января 2006 года превышает стаж, предусмотренный указанной статьей, будет учитываться фактический страховой стаж (по желанию лица).
Отметим, что указанные поправки вступят в силу с 1 января 2019 года.
Проект был вынесен на голосование и принят после второго и третьего (итогового) чтений.скачать dle 11.3