Bu problem həll edilməsə, növbəti beş ildə toyuq ətinin idxalı 50 faizə çata bilər
Azərbaycanda diri quşların daşınması dayandırılmasa, növbəti beş ildə quş əti və yumurta istehlakında idxaldan asılılığımız 50 faizə çata bilər. Səbəb quşların yaydığı xəstəliklərdən ölkədə mütəmadi olaraq, orta və iri quşçuluq təsərrüfatlarında bəslənən quşların tələf olması və bu təsərrüfatların zərərlə işləməsidir.
Azərbaycanda diri quşların daşınması dayandırılmasa, növbəti beş ildə quş əti və yumurta istehlakında idxaldan asılılığımız 50 faizə çata bilər.
Median.Az Modern.Az-a istinadən xəbər verir ki, səbəb quşların yaydığı xəstəliklərdən ölkədə mütəmadi olaraq, orta və iri quşçuluq təsərrüfatlarında bəslənən quşların tələf olması və bu təsərrüfatların zərərlə işləməsidir.
Zərəri ildən-ilə iri quşçuluq təsərrüfatlarının maliyyə hesabatlarında və istehsal etdikləri məhsulun həcmində izləmək mümkündür. Quş əti təsərrüfatlarının istehsal gücünün artırılması və yeni sahələrin qurulması barədə müntəzəm məlumatlara baxmayaraq, quş əti və yumurtanın çatışmazlığı bazarda tez-tez hiss edilir.
Quşçuluğun kənd təsərrüfatının ən riskli sahələrindən olması bu fəaliyyətlə məşğul olanların ölkədəki “oynaq” epizootik vəziyyətlə mübarizəsindən xəbər verir. Bəs, ölkədə quşlar arasında xəstəliklər hansı səbəbdən yayılır və bunun qarşısı necə alına bilər?!
Köçəri quşlar nə gətirir?!
Hər il sentyabrın sonlarından başlayan köçəri quşların miqrasiyası quş xəstəliklərinin, xüsusilə, quşlar arasında hava-damcı infeksiyalarının baş qaldırdığı dövr kimi qeydə alınır.
Əlaqədar qurumlar -  Dövlət Baytarlıq  Xidməti, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Səhiyyə, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirlikləri köçəri quşların qışlamağa gəldiyi Abşeron yarımadası, Şabran, Ağcabədi, Lənkəran və Salyan rayonları ərazisində mütəmadi monitorinqlər aparırlar. Amma sabitlik xəbəri yayan bu monitorinqlər quşçuluq müəssisələrinə, quş saxlayan fermerlərə və təsərrüfatlara təsəlli vermir. Baytarlar, azlıq təşkil edən məlumatlı fermerlər, orta və iri quş təsərrüfatları üçün bu dövr ilin ən qayğılı dövrü sayılır.
Elə biz istehlakçılar üçün də. Bilmədiyimiz səbəblərdən, dövri olaraq, mağaza və bazarlardan quş əti, yumurta “yoxa çıxır”, olanlar da tələbi üstələdiyindən qiyməti qalxır.
Statistikaya görə, Azərbaycan özünü quş əti ilə 80%, yumurta ilə 100,5 faiz təmin etmək imkanına malikdir. Bu məhsulların dövri olaraq yaranan çatışmazlığı narahatlığa əsas verir. Qıtlıq və onun aradan qalxdığı müddət naməlum səbəbdən deyil, məhz xəstəlik nəticəsində baş verən kütləvi tələfolmaya işarədir. Əks halda, bu qədər istehsal gücü müqabilində, belə qıtlıq yaranmazdı.
Diri quşun daşınması
Daha böyük təhlükə isə köçəri olmayan quşların – ev quşlarının nəzarətsizliyidir. Məsuliyyətsizlik təkcə həyətində ev quşu bəsləyən kəndlilərin baytar xidmətindən istifadə etməməsi ilə bitmir.
Quş xəstəliklərinin təhlükəsi onun daşıyıcılarının hər yerdə olması və insanlarla kontaktda yaşaması, bəzi xəstəliklərin mutasiya edərək, insana keçə bilməsidir.
Quş qripi, nyukasl və sairə kimi hava-damcı virusları quşlar arasında 3-15 km radiusda yayılma xüsusiyyətinə malikdir. Bu xəstəliklər çox qısa bir zamanda bütün ölkədə quşlar arasında tüğyan edə bilər. Bu virusların başqa bir təhlükəsi isə onun ötürücülərinin xəstəliyi tutma ehtimallarının – köçəri quşlar, qida, hava, torpaq və s. - çoxluğudur.
İndi təsəvvür edin ki, xəstəliyə yoluxmuş və ya havada “gəzən” virusa çox asan yoluxa bilən diri quşları hansısa təsərrüfatdan şəhərə - bazara aparırlar. Virusların da yayılma radiusu quşları daşıma vasitəsinin hərəkəti ilə genişlənir. Özü də xəstəliyin tək quşlara deyil, həm də insanlara keçmə təhlükəsi yaradaraq.
Toyuq əti istehlakında idxaldan asılı vəziyyətə düşmək istəmiriksə...
Köçəri quşların ölkəyə xəstəlik gətirməsində hansısa qurum və ya şəxs günahkar deyil. Lakin fermerler və təsərrüfatların virusa yoluxmuş və ya yoluxma təhlükəsi olan diri quşları uzaq məsafələrə daşıması birbaşa nəzarətçi əlaqədar qurumların və və bunu edən şəxslərin günahıdır.
Əhalinin insan orqanizmi, xüsusilə uşaqların inkişafı üçün vacib, qiymətcə  daha sərfəli olan quş əti və yumurta ilə müntəzəm təmini üçün diri quşların ölkə ərazisində daşınması və satışı dayandırılmalıdır. Təzə quş əti satmaq istəyənlər quşu yerində kəsib, təmizləyib sonra bazarlara və ticarət nöqtələrinə çatdıra bilərlər. Bu addım bizi və istehsalçıları həm xəstəliklərdən qoruyar, həm də idxaldan asılılıqdan.скачать dle 11.3

Если эта проблема не будет решена, импорт куриного мяса достигнет 50%
Как передает Median.Az со ссылкой на Modern.az, в противном случае это грозит ростом импортозависимости потребления куриного мяса и яиц до 50% в течение следующих пяти лет.
Причиной подобного решения служит регулярный падеж птицы в средних и крупных хозяйствах в результате разносимых заболеваний и, как следствие, убыточная деятельность этих хозяйств.
Убытки заметны при наблюдении за ежегодной финансовой отчетностью и объемами производства крупных хозяйств. Несмотря на регулярные данные об усилении производственных мощностей и создании новых участков на птицеводческих хозяйствах, довольно часто на рынке ощущается нехватка птичьего мяса и яиц.
Птицеводство является одной из самых рискованных сфер сельского хозяйства, и занимающиеся этой деятельностью лица вынуждены постоянно вести борьбу с шаткой эпизоотической ситуацией в республике.
Почему среди птиц в стране разносятся заболевания, и как это можно предотвратить?
Каков «багаж» перелетных птиц?
С конца сентября начинается ежегодная миграция перелетных птиц. Среди специалистов она известна как период особой активности птичьих заболеваний, в особенности передающихся воздушно-капельным путем.
Государственная ветеринарная служба, Агентство пищевой безопасности, министерства здравоохранения, экологии и природных ресурсов регулярно проводят мониторинги в местах зимовки перелетных птиц – на Абшеронском полуострове, в Шабранском, Агджабединском, Лянкяранском и Сальянском районах.
Однако заявления этих ведомств о стабильности ситуации в районах мониторинга никак не успокаивают фермеров и хозяйства, занимающиеся разведением птицы. Для ветеринаров и немногочисленных информированных фермеров, для средних и крупных птицеферм этот период считается самым хлопотливым.
Впрочем, как и для нас – потребителей. Периодически из магазинов и на базарах «пропадают» куриное мясо и яйца, а стоимость тех, что есть, из-за роста спроса завышается.
По статистике Азербайджан в состоянии обеспечить себя куриным мясом на 80%, яйцами на 100,5%. Периодическая нехватка этих продуктов не может не вызывать беспокойство. Это признак массового падежа птицы в результате болезней. Ведь при таких производственных мощностях подобной нехватки попросту не должно быть.
Перевозка живой птицы
Еще большая опасность заключается в бесконтрольности выращивания домашней птицы. В подавляющем большинстве случаев деревенские жители, занимающиеся разведением птицы у себя во дворе, не пользуются услугами ветеринаров. Опасность этой ситуации заключается в том, что птицы – носители или переносчики различных птичьих заболеваний – бывают во многих местах, где контактируют с человеком. Некоторые из этих заболеваний, мутируя, могут передаться и человеку.
Птичий грипп, болезнь Ньюкасла и прочие заболевания, передающиеся воздушно-капельным путем, могут разноситься среди птиц в радиусе 3-15 км.
За очень короткие сроки эти болезни могут вызвать эпидемию среди птиц по всей стране. Другая опасность этих вирусов заключается во множественности их потенциальных переносчиков – перелетные птицы, пища, воздух, почва и проч.
А теперь представьте, что живую птицу, заразившуюся каким-либо заболеванием, перевозят из птицефермы или хозяйства в город – на базар. По мере продвижения транспортного средства, перевозящего больную птицу, радиус заражения вирусом растет все больше.
Создавая при этом опасность дальнейшего заражения не только другими птицами, но и людьми.
Если мы не хотим зависимости от импорта куриного мяса…
Перелетные птицы переносят болезни, и какие-то структуры или лица в этом не виноваты.
А вот в том, что фермеры или представители птицеводческих хозяйств перевозят на дальние расстояния живую птицу, являющуюся носителем вируса или подверженную опасности заражения, напрямую виноваты структуры, отвечающие за контроль над этой сферой.
Куриное мясо и яйца полезны для человеческого организма и необходимы для развития детей. Кроме того, они доступны по цене. Для бесперебойного обеспечения населения куриным мясом и яйцами перевозка и продажа живой птицы на территории страны должны быть запрещены.
Те, кто хочет продавать свежее куриное мясо, могут забивать и чистить птицу у себя на местах, после чего доставлять ее на базар или в торговую точку. Этот шаг защитит потребителя и от болезней, и от импортозависимости.скачать dle 11.3