Yumurtaya və toyuq ətinə gömrük güzəşti saxlanıldı - QƏRAR
Nazirlər Kabineti quş əti və onun subməhsullarının respublikaya idxalına tətbiq olunan güzəştli gömrük rüsumu dərəcələrini daha bir il müddətinə uzadıb.
Beləliklə, güzəştlər 2019-cu il dekabr ayının ortalarınadək qüvvədə saxlayıb.
“2017-ci ilin noyabr ayında Nazirlər Kabineti Azərbaycana ev toyuğu ətinin (təzə, soyudulmuş və dondurulmuş) və ondan hazırlanan məmulatların idxalına 1 dollar (1 kq-a görə), 1000 ədəd yumurtanın idxalına 100 dollar məbləğində gömrük güzəşti tətbiq edib.
Rüsum dərəcələri 1 noyabr 2018-ci il tarixinədək qüvvədə olub. Hökumətin yeni qərarı ilə onların müddəti 15 dekabr 2019-cu il tarixinədək uzadılıb”, - deyə hökumətdən qeyd ediblər.
Bu qərar 2018-ci il noyabrın 7-də İqtisadiyyat, Maliyyə, Vergilər, Kənd Təsərrüfatı nazirlikləri və Dövlət Gömrük Komitəsinin razılaşdırılmış təklifləri nəzərə alınmaqla qəbul edilib.скачать dle 11.3

Сохранены таможенные пошлины на яйца и курятину
«В ноябре 2017 года Кабмин установил таможенные пошлины на импорт в Азербайджан мяса домашних кур (свежее, охлажденное и замороженное) и изделий из него в размере 1 доллара США за 1 кг, куриных яиц – 100 долларов за 1 тыс. Ставки действовали до 1 ноября 2018 года.
Новым постановлением правительства, срок действия этих ставок продлен до 15 декабря 2019 года», - отметили в правительстве.
Данное решение было принято 7 ноября 2018 года с учетом согласованных предложений министерств экономики, финансов, налогов, сельского хозяйства и Государственного таможенного комитета.