Azərbaycan DİF-in rəqabət qabiliyyəti reytinqində
Hesabat Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) saytında yayımlanıb və bu, təşkilatın yeni nəsil “4.0” metodologiyası ilə hazırlanıb.
Hesabatda bildirilir ki, Azərbaycan sosial bərabərliyin dünyada ən yaxşı səviyyədə təmin olunduğu ölkə hesab olunur.
Reytinqdə birinci yeri ABŞ tutub. O, İsveçrənin doqquz illik liderliyinə son qoyub. İlk beşliyi Sinqapur, Almaniya, İsveçrə və Yaponiya tamamlayıb.
“İnterfaks-Azərbaycan”ın məlumatına görə, ötənilki reytinqlə müqayisədə, Azərbaycan “infrastruktur”, “ictimai institutlar”, “İKT potensialı”, “əmək bazarı”, “biznesin dinamikası” üzrə mövqeyini yaxşılaşdırıb, “makroiqtisadiyyat” və “maliyyə bazarının zəif inkişafı” indikatorları üzrə isə mövqeyini zəiflədib. Buna ötən il ölkədə qeydə alınan yüksək inflyasiya, bank kreditləri üzrə problemlərin həll edilməməsi və kapitallaşma səviyyəsinin aşağı olması səbəb olub.
Azərbaycan bu rəqabət qabiliyyətlərinin sıralamasında aşağı göstəriciyə sahib olub: “maliyyə bazarının zəif inkişafı” (96-cı yer), “sağlamlıq” (91-ci yer), “makroiqtisadiyyat sahəsi” (126-cı yer), “innovasiya potensialı” (71-ci yer).
Azərbaycanın yüksək göstəriciyə sahib olduğu indikatorlar isə bunlardır: “biznesin dinamikası” (31-ci yer), “əmək bazarı” (40-cı yer), “məhsul bazarı” (37-ci yer), “infrastruktur” (46-cı yer), “bacarıq” (54-cü yer), “ictimai institutlar” (58-ci yer), “bazarın ölçüsü” (65-ci yer), “İKT potensialı” (69-cu yer).

Азербайджан в рейтинге конкурентоспособности ВЭФ
Доклад опубликован на сайте Всемирного экономического форума (ВЭФ) и подготовлен он на основе новой методологии, которую организация назвала методологией нового поколения «4.0».
В докладе подчеркивается, что Азербайджан является страной, где социальное равенство обеспечивается на самом высоком уровне в мире.
Первое место в рейтинге впервые заняли США, которые опередили Швейцарию, являвшуюся лидером рейтинга в течение 9 лет. В пятерку лидеров также входят: Сингапур, Германия, Швейцария и Япония.
По сравнению с прошлогодним рейтингом Азербайджан улучшил свои позиции по следующим индикаторам: «инфраструктура», «общественные институты», «потенциал ИКТ», «рынок труда», «динамизм бизнеса», пишет «Интерфакс-Азербайджан», а ухудшил - по индикаторам «макроэкономика» и «развитость финансового рынка». На это повлияли высокая инфляция в стране в прошлом году, сохранение проблем с просроченными банковскими кредитами, недостаточный уровень капитализации.
Азербайджан оказался в нижней половине рейтингов по таким слагаемым конкурентоспособности, как «Развитость финансового рынка» (96-е место), «Здоровье» (91-е место), «Макроэкономическая среда» (126-е место), «инновационный потенциал» (71-ое место).
Присутствие Азербайджана в верхней половине рейтингов отмечается для таких индексов как «динамичность бизнеса» (31-ое место), «рынок труда» (40-е место), «рынок продуктов» (37-ое место), «инфраструктура» (46-е место), «навыки» (54-ое место), «общественные институты» (58-е место), «размер рынка» (65-е место), «потенциал ИКТ» (69-ое место).