Azərbaycanda hansı məhsullar bahalaşıb?
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2018-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında istehlak məhsullarının və xidmətlərin qiymətləri 2017-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən 2,6 faiz, o cümlədən ərzaq məhsullarının qiymətləri 2,5 faiz, qeyri-ərzaq mallarının qiymətləri 3,0 faiz, əhaliyə göstərilən ödənişli xidmətlərin qiymətləri 2,5 faiz bahalaşıb.
Statistik hesablamalara görə, cari ilin sentyabr ayında avqust ayına nisbətən istehlak məhsullarının və xidmətlərin qiymətləri 0,2 faiz, o cümlədən ərzaq məhsullarının qiymətləri 0,4 faiz, qeyri-ərzaq mallarının qiymətləri 0,2 faiz, əhaliyə göstərilən ödənişli xidmətlərin qiymətləri isə 0,1 faiz qalxıb.
Ay ərzində unun, manna yarmasının, mal, qoyun və toyuq ətinin, kolbasa məmulatlarının, balıq məhsullarının, süd məhsulları, pendir və yumurtanın, kərə, zeytun və günəbaxan yağlarının, xiyarın, pomidorun, yerkökünün, kartofun, bananın qiymətlərində bahalaşma, yumru düyünün, qarabaşaq yarmasının, limonun, naringinin, almanın, armudun, narın, qarpızın, yemişin, üzümün, göyərtinin, şirin bibərin, badımcanın, göy lobyanın, soğanın qiymətlərində isə ucuzlaşma müşahidə olunub.
Sentyabr ayında avqust ayına nisbətən əhaliyə göstərilən ödənişli xidmətlərdən məişət cihazlarının, avtomobillərin təmiri, hava nəqliyyatı ilə MDB ölkələrinə sərnişindaşıma, bərbərxana, kosmetoloji, stomatoloji, ictimai iaşə xidmətlərinin qiymətləri, mənzillərin icarə haqqı, kompüter və xarici dil kurslarında təhsil haqqı bahalaşıb, respublikadan kənara istirahət turlarının qiymətləri, dəmir yolu nəqliyyatı ilə MDB ölkələrinə, hava nəqliyyatı ilə MDB ölkələri istisna olmaqla, digər ölkələrə sərnişindaşıma xidmətlərinin qiymətləri isə ucuzlaşıb.скачать dle 11.3

Какие продукты подорожали?
Как сообщили в Госкомитете по статистике, в январе-сентябре 2018 года цены на потребительские товары и услуги выросли на 2,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В том числе, цены на продукты питания выросли на 2,5%, непродовольственные продукты – на 3,0%, оказываемые населению платные услуги – на 2,5%.
В сентябре текущего года по сравнению с августом цены на потребительские товары и услуги снизились на 0,2%, в том числе цены на продукты питания – на 0,4%, непродовольственные товары – на 0,2%, оказываемые населению платные услуги – на 0,1%.
За этот месяц выросли цены на муку, манную крупу, баранину, говядину и курятину, рыбу, молочные продукты, сыр и яйца, сливочное, оливковое и подсолнечное масло, огурцы, помидоры, морковь, картофель, бананы, а цены на круглый рис, гречку, лимоны, мандарины, яблоки, груши, гранат, арбузы, дыни, изюм, зелень, сладкий перец, баклажаны, зеленую фасоль, лук – снизились.
В сентябре по сравнению с августом среди оказываемых населению платных услуг выросли в цене ремонт бытовой техники и автомобилей, пассажироперевозки воздушным транспортом в страны СНГ, цены в парикмахерских, косметологических салонах и стоматологических клиниках, в объектах общественного питания, аренда квартир, курсы компьютера и иностранных языков.
Между тем стоимость туров отдыха за пределами республики, перевозок пассажиров железнодорожным транспортом в страны СНГ, а также воздушным транспортом не в страны СНГ снизилась.