Qanunsuz ov edən ərəb cərimələndi
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyindən verilən məlumata görə, onlardan şahin quşunun tutulması üçün istifadə edilən ov alətləri, dörd göyərçin quşu və bir qanadı zədələnmiş şahin quşu götürülüb.
Ov edən şəxslərin İraq Respublikasının vətəndaşı Taha Vasmi Zaidan Sumaida və iki nəfər Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları olduğu müəyyən edilib.
Faktla bağlı Taha Vasmi Zaidan Sumaida barəsində protokol tərtib edilərək, ona inzibati qaydada 3100 manat məbləğində cərimə və ziyan tətbiq olunub.
Digər iki nəfər Azərbaycan vətəndaşı isə sənəd təqdim etmədiklərinə görə şəxsiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi və məsuliyyətə cəlb edilmələri üçün rayon polis şöbəsinə müraciət olunub.
Qanadı zədələnmiş şahin quşu reabilitasiya keçməsi üçün Altıağac Milli Parkının nəzdində fəaliyyət göstərən Vəhşi Təbiətin Bərpası Mərkəzi və Reabilitasiya Klinikasına təhvil verilib, göyərçin quşları isə təbiətə buraxılıb.

Араба оштрафовали за незаконную охоту
Как сообщили в Министерстве экологии и природных ресурсов, у них обнаружили охотничье снаряжение для ловли соколов, четырех голубей и одного сокола с поврежденным крылом.
Было установлено, что охотники – гражданин Ирака Тава Васми Зайдан Сумайда и двое граждан Азербайджанской Республики.
В отношении Тава Васми Зайдана Сумайда был составлен протокол, и его оштрафовали на 3100 манатов в административном порядке.
По поводу двух человек, не предъявивших документы, было совершено обращение в районный отдел полиции для установления их личностей и привлечения их к ответственности.
Птицу передали в Центр восстановления дикой природы и реабилитационную клинику, а голубей выпустили на волю.