Azərbaycana toz-dumanın daxil olduğu ölkələr açıqlanıb
Orta Asiyada, Türkmənistanda, ya da İranda, İraqda, Suriyada güclü toz burulğanları müşahidə olunduqda toz-duman orta troposferdə davamlı olaraq şərq, cənub-şərq və cənub axınları ilə Azərbaycana daxil olur.
Bunu Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Ekoloji maarifləndirmə və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Umayra Tağıyeva nazirlikdə keçirilən mətbuat konfransında bildirib.
Onun sözlərinə görə, təbii proseslər zamanı ölkə ərazisinə səhralardan hava axınları ilə tozun daxil olması müşahidə edilir. Bu proseslər adətən quraq keçən ilin isti dövrü üçün səciyyəvidir.
Umayra Tağıyeva qeyd edib ki, Azərbaycanda ən çox toz-duman Abşeron yarımadasında qeyd olunur:
“Maraqlı bir fakt ondan ibarətdir ki, görünüşün pisləşməsi birinci açıq dənizdə yerləşən Neft Daşları hidrometeoroloji stansiyamızda, sonra isə quruda yerləşən stansiyalarda qeydə alınır. Təbii toz-duman proseslərindən fərqli olaraq antropogen səbəblərdən yaranan hadisələrin əhatəsi daha lokal olur, yerli xarakter daşıyır. Çirklənmə mənbəyinə yaxın olan ərazilərdə tozların təsir dairəsi daha çox olur”.

Названы «экспортеры» пыли в Азербайджан
Когда в Средней Азии, Туркменистане или же в Иране, Ираке и Сирии наблюдаются сильные пыльные вихри, пыль и туман в средней тропосфере стабильно поступают в Азербайджан вместе с восточными, юго-восточными и южными потоками.
Как передает Oxu.Az, об этом на пресс-конференции в пятницу сказала заведующая отделом экологического просвещения и связей с общественностью Министерства экологии и природных ресурсов Умайра Тагиева.
По ее словам, в результате естественных процессов наблюдается проникновение вместе с воздушными потоками на территорию страны пустынной пыли. Этот процесс обычно характерен для засушливого жаркого сезона.
Умайра Тагиева отметила, что больше всего пыли и песка в Азербайджане регистрируется на Абшеронском полуострове.скачать dle 11.3