10.09.2018 16:48 8 403
report-a istinadən paytaxtda yerləşən əsas ali təhsil müəssisələrinin yataqxanalarının siyahısını təqdim edir:
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetindən (ADNSU) bildirilib ki, vaxtilə universitetin 7 binadan ibarət yataqxana kompleksi olub. Onlardan 6-sı sökülərək müasir standartlara cavab verən 1000 nəfərlik yeni yataqxana binası inşa olunur. Eyni zamanda, qeyd olunub ki, yerdə qalan bir binada təmir işləri aparılaraq tələbələrin istismarına verilib. 320 nəfərlik bu binada bir otaqda 3 nəfər qala bilər. Yataqxanada əsasən, əcnəbi tələbələr qalır və onlar buna görə ödəniş edirlər.
"Yataqxanada qalmaq istəyən azərbaycanlı tələbələr ADNSU-nun Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinə müraciət edirlər və onların pulsuz olaraq yataqxanada qalması təmin olunur", - ADNSU-dan bildirilib.
Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) 5 korpuslu yataqxanasından yalnız birini tələbələrin ixtiyarına verib (digər yataqxanalarda məcburi köçkünlər məskunlaşıb). Təxminən, 80 nəfərin qala biləcəyi yataqxananın bir otağında 4 tələbə yaşaya bilər. Burada yalnız oğlan tələbələr qalır. Yataqxana ödənişsizdir. Universitet yataqxananın xərclərini özü ödəyir.
Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) 6 yataqxanası var: “Onlardan birində məcburi köçkünlər məskunlaşıb. Digərlərinin isə ümumi tələbə tutumu 1256 nəfərdir. Son dörd ildir ATU-nun yataqxanası ödənişlidir. Hazırda ödəniş haqqı aylıq 50 manatdır. Yataqxana təmirdən təzə çıxdığından şəraiti yaxşıdır. Oğlan və qızların qaldıqları binalar ayrıdır. Hər iki cinsdən olan əcnəbi tələbələr isə mərtəbələri ayrı olmaqla eyni yataqxanada qalırlar. Yataqxana üçün qəbul iyulun 10-dan başlayıb. Otaqlar 1 və 4 nəfərlik olmaqla ayrılır. Onu da qeyd edək ki, hazırda 3 saylı qızlar yataqxanası əsaslı təmirə dayandırılıb”.
Azərbaycan Dillər Univeristetindən (ADU) "Report"a bildirilib ki, ali təhsil müəssisəsinin oğlan və qızlar üçün ayrıca iki yataqxanası var. Lakin qızlar üçün olan yataqxananın yalnız iki bloku tələbə qızların ixtiyarına verilib və tam təmirlidir. Burada 200 tələbənin qalması üçün bütün imkanlar var. Yataqxanada qalan tələbələr üçün aylıq ödəniş 20 manatdır”.
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin (ADPU) 5 yataqxanasından dördündə məcburi köçkünlər məskunlaşıb. Yalnız 2 nömrəli tədris binasında fəaliyyət göstərən yataqxanada, təxminən, 200-ə qədər tələbə yerlə təmin edilə bilər.
Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) isə 3 saylı qızlar yataqxanası tələbələrin ixtiyarındadır. Yataqxananın 2-4-cü mərtəbələri tamamilə tələbələrə məxsusdur. Birinci mərtəbədə məcburi köçkünlər məskunlaşıb.
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələri isə yeni tədris ilində yeni inşa olunan kampusun 400 çarpayılıq Tələbə evində qalacaqlar.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Sumqayıt Dövlət Universiteti (SDU), Bakı Dövlət Universiteti (BDU), Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində (ADMİU) də anoliji vəziyyət yaşanır. Bu təhsil ocaqlarının yataqxanalarında məcburi köçkünlər məskunlaşıb. Bu səbəbdən heç bir tələbəsini yataqxanada yerləşdirə bilmir.скачать dle 11.3

10.09.2018 16:48 8 151
В Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности (ADNSU) сообщили, что ранее университет имел комплекс общежитий из 7 зданий. 6 из них были снесены и строится отвечающее современным стандартам новое здание общежития на 1000 человек. В то же время было отмечено, что оставшееся здание было отремонтировано и сдано в пользование студентов. В этом здании на 320 человек в одной комнате могут проживать 3 человека. В здании живут в основном иностранные студенты и оплачивают проживание.
"Желающие проживать в общежитии азербайджанские студенты обращаются в студенческий профсоюзный комитет университета и живут там бесплатно", - сказали в университете.
Из 5-корпусного общежития Азербайджанского технического университета только один дан на пользование студентам (в остальных размещены вынужденные переселенцы). В общежитии, где примерно могут оставаться 80 человек, живут по 4 человека в комнате. Здесь проживают только студенты мужского пола. Общежитие бесплатное. Университет сам оплачивает расходы общежития.
Азербайджанский медицинский университет имеет 6 общежитий: "В одном из них размещены вынужденные переселенцы. Общая вместимость остальных – 1256 человек. Последние 4 года общежитие АМУ платное. Сейчас плата составляет 50 манатов в месяц. В общежитии недавно был сделан ремонт, условия хорошие. Здания для девушек и юношей отдельные. Иностранные студенты обоих полов остаются в одном здании, но на разных этажах. Прием в общежития начался с 10 июля. Комнаты делятся на 1- и 4-местные. Отметим, что сейчас женское общежитие №3 закрыто на ремонт".
В Азербайджанском университете языков сообщили, что вуз имеет два отдельных общежития для юношей и девушек. Однако в женском общежитии только два блока переданы в пользование студенткам и они полностью отремонтированы. Здесь имеются все условия для проживания 200 человек. Месячная стоимость проживания для студентов – 20 манатов".
В 4 из 5 общежитий Азербайджанского государственного педагогического университета проживают вынужденные переселенцы. Только в общежитии, открытом в учебном здании №2, обеспечиваются жильем около 200 студентов.
Бакинский славянский университет передал студентам в пользование женское общежитие №3. Второй, третий и четвертый этажи здания полностью принадлежат студенткам. На первом этаже проживают вынужденные переселенцы.
Студенты Бакинской высшей школы нефти в новом учебном году будут проживать в построенном недавно новом студенческом доме на 400 коек.
В Азербайджанском государственном экономическом университете, Сумгайытском государственном университете, Бакинском государственном университете, Азербайджанском государственном университете культуры и искусства наблюдается аналогичная ситуация. В общежития этих вузов проживают вынужденные переселенцы. По этой причине они не могут разместить в общежитии своих студентов.скачать dle 11.3