Putin Azərbaycanla perspektivli layihələr haqqında danışdı
“Şimal – Cənub” nəqliyyat dəhlizi çərçivəsində Rusiya və Azərbaycan sərhədində Samur çayı üzərindən körpünün tikintisi 2019-cu ildə başa çatacaq.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Rusiya prezidenti Vladimir Putin azərbaycanlı həmkarı İlham Əliyevlə danışıqların yekunları üzrə bildirib.
“Avropa bazarlarını asiyalı istehsalçılarla birləşdirəcək, İrandan keçməklə Cənubi Asiya və Yaxın Şərqdən Avropaya yük daşınmalarını xeyli sürətləndirməyə imkan verəcək “Şimal – Cənub” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin yaradılmasını perspektivli layihələrdən biri hesab edirik”, - deyə, Putin bildirib.
O xatırladıb ki, bu nəqliyyat arteriyasının ümumi uzunluğu 7 min kilometri ötəcək, bura dəmir yolu, bərə və avtomobil əlaqəsi daxil olacaq.
Bununla yanaşı, “Şimal – Cənub” nəqliyyat dəhlizinin böyük hissəsi Azərbaycan və Rusiya ərazilərindən keçəcək, deyə, rusiyalı dövlət başçısı vurğulayıb.
“Vurğulayım ki, artıq marşrutun ayrı-ayrı sahələri üzrə iş aparılır. Qarşıdakı ildə ölkələrimiz sərhədyanı Samur çayı üzərindən körpünün tikintisini bitirmək niyyətindədirlər”, - deyə, Putin əlavə edib.
Ümumilikdə, Rusiya prezidentinin sözlərinə görə, ikitərəfli iqtisadi əlaqələr kifayət qədər aktiv inkişaf edir. Belə ki, 2017-ci ildə Rusiya və Azərbaycanın ticarət dövriyyəsi 35% - 2,5 mlrd. dollaradək artıb. Azərbaycan bazarında Rusiyanın “Qazprom”, “Transneft”, “Lukoyl” kimi böyük enerji şirkətləri işləyir.
“Ümumiyyətlə, Rusiya və Azərbaycanın enerji sistemləri inteqrasiya olunmuş rejimdə fəaliyyət göstərir. Sənaye sahəsində kooperasiya dərinləşir”, - deyən Putin, “KamAZ”, “Qazprombank”ın Azərbaycandakı layihələrini qeyd edib.
Bundan başqa, Rusiya prezidenti qeyd edib ki, kiçik və orta sahibkarlıq xətti üzrə iki ölkənin sahibkarları arasında əlaqələr genişlənir.
Rusiya və Azərbaycanın regionlararası əməkdaşlığından danışan Putin 2018-ci ilin oktyabrında növbəti Rusiya-Azərbaycan regionlararası forumunun baş tutacağını bildirib.
“Onu Gəncə şəhərində keçirmək planlaşdırılırdı, lakin bəlkə bizim dostlarımız onu (tədbiri – red.) Bakıda təşkil edəcəklər”, - deyə, rusiyalı lider əlavə edib.скачать dle 11.3

Путин рассказал о перспективных проектах с Азербайджаном
Строительство моста через реку Самур на границе России и Азербайджана в рамках транспортного коридора «Север - Юг» завершится в 2019 году.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил президент России Владимир Путин по итогам переговоров с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым.
«Одним из наиболее перспективных проектов считаем создание международного транспортного коридора «Север - Юг», который соединит европейские рынки с азиатскими производителями, позволит значительно ускорить грузоперевозки из Южной Азии и Ближнего Востока через Иран в Европу», - сказал Путин.
Он напомнил, что общая протяженность это транспортной артерии превысит 7 тыс. км, она будет включать в себя железнодорожное, паромное и автомобильное сообщение. При этом, существенная часть коридора «Север - Юг» пройдет по территориям Азербайджана и России, подчеркнул глава российского государства.
«Подчеркну, что работа по отдельным участкам маршрута уже ведется. В будущем году наши страны намерены завершить строительство моста через пограничную реку Самур», - добавил Путин.
В целом, по словам президента РФ, двусторонние экономические связи развиваются весьма активно. Так, товарооборот России и Азербайджана в 2017 году вырос почти на 35%, до $2,5 млрд. На азербайджанском рынке работают такие крупные российские энергетические компании, как «Газпром», «Транснефть», «Лукойл».
«Вообще энергосистемы России и Азербайджана функционируют в интегрированном режиме. Углубляется и кооперация в промышленной сфере», - указал Путин, отметив проекты «КамАЗа», Газпромбанка в Азербайджане.
Кроме того, как отметил президент РФ, расширяются контакты между предпринимательскими сообществами двух стран по линии малого и среднего бизнеса.
Говоря о межрегиональном сотрудничестве России и Азербайджана, Путин рассказал о том, что в октябре 2018 года состоится очередной российско-азербайджанский межрегиональный форум.
«Его планировалось провести в городя Гяндже, но, может быть, наши друзья организуют это в Баку», - добавил российский лидер.скачать dle 11.3