Yeni şəxsiyyət vəsiqələrinin - RÜSUMLARI
Bu gündən “ASAN xidmət” mərkəzlərində yeni nümunəli şəxsiyyət vəsiqələrinin verilməsi və dəyişdirilməsinə başlanılıb.
Bunu açıqlamasında Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin (“ASAN xidmət”) ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Elnur Niftəliyev deyib.
E.Niftəliyev bildirib ki, bu vəsiqələrin dəyişdirilməsi zəruri deyil.
“15 yaşı tamam olmamış vətəndaşlar üçün yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrinin verilməsi ilə bağlı rüsumlar tətbiq olunur”.
“ASAN xidmət” rəsmisi bildirib ki, yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrinin verilməsi üçün müəyyən olunmuş dövlət rüsumunun məbləğində hər hansı dəyişiklik yoxdur.
“10 gün müddətinə 5 manat, üç gün müddətində 25 manat, bir gün müddətinə isə 35 manat təşkil edir. Bundan əlavə, 15 yaşı tamam olmamış vətəndaşlar üçün yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrinin verilməsi ilə bağlı rüsumlar tətbiq olunub.
Belə ki, 10 gün ərzində 4 manat, üç iş günü müddətində 20 manat, bir iş günü müddətində isə 25 manat dövlət rüsumu müəyyən edilib. Şəxsiyyət vəsiqələrinin etibarlılıq müddəti bitdikdə, sənəd itirildikdə, vəsiqə korlandıqda, ad, soyad, ata adı dəyişdirildikdə yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrinin alınması zəruridir”.скачать dle 11.3

Названы пошлины за новые удостоверения личности
Об этом сказал пресс-секретарь Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при президенте Азербайджана Эльнур Нифталиев.
Представитель ASAN xidmət заявил, что сумма госпошлины для выдачи удостоверений личности не изменилась.
«Чтобы получить его за 10 дней, нужно уплатить 5 манатов, за три дня – 25 манатов, за день – 35 манатов. За выдачу удостоверения личности нового поколения гражданам, которым не исполнилось 15 лет, нужно уплатить госпошлину.
Чтобы получить его за 10 дней, нужно уплатить 4 маната, за три дня – 20 манатов, за день – 25 манатов. Получение удостоверения личности нового поколения обязательно в случае истечения срока действия старого удостоверения личности, утрате или повреждения документа, смене имени, фамилии и отчества».