Ölkə əhalisinin 13 faizi pensiyadadır
Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun pensiya və müavinətlər üzrə xərcləri artıb.
Dövlət Statistika Komitəsindən oxu.az-a verilən məlumata görə, cari ilin yanvar-iyun aylarında pensiya və müavinətlərin maliyyələşdirilməsinə 1 milyard 792,8 milyon manat vəsait yönəldilib. Maliyyənin 97,9 faizini pensiya xərcləri təşkil edib.
Bu da ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 118,1 milyon manat və ya 7,0 faiz çoxdur.
Hazırda ölkədə 1 mln. 311 min nəfər (əhalinin sayı 9 mln. 936 min nəfərdir. Bu da 13,4 faizin pensiyaçı olması deməkdir) pensiya, eləcə də, 409,3 min nəfər sosial müavinət alır.
Qeyd edək ki, bu il ölkə üzrə pensiyaların orta məbləği 219,2 manata yüksəlib. Belə ki, ötən ilin müvafiq dövründə pensiyaların orta məbləği 202,2 manat təşkil edirdi. Beləliklə, cari il üzrə artım 8,4 faiz olub.
Statistika göstərir ki, 2018-ci il üzrə pensiyaların orta aylıq əməkhaqqına nisbəti də artıb. Əgər 2017-ci ilin yanvar-iyun aylarında pensiyaların məbləği orta aylıq əməkhaqqının 38,7 faizinə bərabər idisə, hazırda bu rəqəm 39,6 faiz təşkil edir.

На пенсии - 13 процентов населения Азербайджана
Государственный фонд социальной защиты при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджана повысил расходы на пенсии и пособия.
Как сообщили oxu.az в Госкомитете по статистике, в январе-июне текущего года на финансирование пенсий и пособий было направлено 1 млрд 792,8 млн манатов средств. Пенсионные расходы составили 97,9% финансирования.
Это на 118,1 млн манатов, или 7% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В настоящее время в стране на пенсионном обеспечении находятся 1 млн 311 тыс. человек. Учитывая, что численность населения составляет 9 млн 936 тыс. человек, пенсионерами являются 13,4% населения. Социальные пособия в Азербайджане получают 409,3 тыс. человек получают социальные пособия.
В текущем году средний размер пенсий по стране вырос до 219,2 маната. В аналогичный период прошлого года средний размер пенсий составлял 202,2 маната (рост составил 8,4%).
Статистика показывает, что в 2018 году выросло соотношение пенсий и средней заработной платы. Если в январе-июне 2017 года размер пенсии был равен 38,7% размера средней заработной платы, то сейчас эта цифра составляет 39,6%.