16.08.2018 11:42 3 952
Onun sözlərinə görə, 2017-ci ildən abituriyentlərin ali təhsil almaq imkanlarını artırmaq məqsədilə qaydalarda dəyişikliklər edilib:
“Onlara cari tədris ili çərçivəsində müəyyən bir ixtisas qrupu daxilində keçirilən qəbul imtahanlarında iki dəfə iştirak etməyə icazə verilib.
Bu ildən isə müxtəlif ixtisas qruplarını seçmək imkanının yaradılması abituriyentlərə öz bilik və bacarıqlarını daha dəqiq nümayiş etdirmək şansı yaradıb. Təbii ki, bütün bu dəyişikliklər abituriyentlərin nəticələrinə ilbəil öz müsbət təsirini gostərib. Məsələn, bu il 700 bal toplayan abituriyentlər rekord sayda – ümumilkdə 29 nəfər olub”.
Məleykə Abbaszadə qeyd edib ki, 2019-cu ildən qəbul imtahanları yeni imtahan modelinə uyğun keçiriləcək.скачать dle 11.3

Рекордное число абитуриентов набрали 700 баллов
Об этом сообщила председатель Совета директоров Государственного экзаменационного центра (ГЭЦ) Малейка Аббасзаде.
По ее словам, с 2017 года абитуриентам разрешили дважды участвовать в приемных экзаменах по определенной группе в рамках текущего учебного года. Предоставленная с этого года возможность выбирать различные группы специальностей дала абитуриентам шанс лучше продемонстрировать свои знания и умения.
«Естественно, все эти изменения оказали положительное влияние на результаты экзаменов, и в этом году число абитуриентов набравших 700 баллов, уже достигло рекордного показателя - 29 человек», - сказала Аббасзаде.
Председатель Совета директоров ГЭЦ отметила, что с 2019 года вступительные экзамены будут проводиться по новой моделе.