Dövlət Yol Polisi İdarəsi sürücülərə xəbərdarlıq edib
Daxili İşlər Nazirliyinin Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi sürücülərə və nəqliyyat vasitəsi sahiblərinə müraciət edib.
DYP-dən verilən məlumata görə, yol-nəqliyyat hadisəsi nəticəsində, eləcə də, texniki nasazlıq səbəbindən avtomobillərdə baş vermiş yanğınlarla bağlı aparılan təhlillər göstərir ki, hadisələrin ağır fəsadlarının qarşısının alınması üçün həmin anda bu avtomobillərdə odsöndürənlər ya olmayıb, ya da odsöndürənlərin yararlılıq müddəti bitdiyindən yanğın vaxtında söndürülməyib ki, bu da avtomobildə sıxılıb qalmış insanların həlak olması, ağır xəsarətlər alması, ən yaxşı halda isə ayrı-ayrı şəxslərin əmlaklarının tamamilə məhv olması və onlara külli miqdarda maddi zərər dəyməsi ilə nəticələnib.
Məlumatda qeyd edilib ki, qeyd olunanları, habelə avtobuslarda, minik və yük daşıyan avtomobillərdə, təkərli traktorlarda dərman qutusunun, odsöndürənin, qəza dayanma nişanının olmamasına görə mövcud qanunvericiliklə sürücülərin inzibati məsuliyyət daşımaları nəzərə alınaraq, DİN-in Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi bir daha sürücülərdən və avtomobil sahiblərindən xahiş edir ki, istifadələrində olan nəqliyyat vasitələrində tələb edilən ləvazimatların saz vəziyyətdə olmasını təmin etsinlər, odsöndürənlərin yararlılıq müddətini daima nəzarətdə saxlasınlar.скачать dle 11.3

06.08.2018 15:38 3 449
Главное государственное управление дорожной полиции МВД Азербайджана обратилось к водителям и владельцам транспортных средств.
В обращении говорится, что анализ пожаров, вызванных дорожно-транспортными происшествиями и техническими неисправностями показывает, что в момент происшествия в некоторых автомобилях или не было огнетушителей, чтобы предотвратить серьезные последствия, или срок эксплуатации огнетушителей истек, вследствие чего пожар не был вовремя потушен, что приводило к гибели зажатых в транспортном средстве лиц, тяжелым травмам, в лучшем случае было уничтожено имущество отдельных лиц или им был ненесен существенный материальный ущерб.
«Учитывая это, а также административную ответственность водителей в соответствии с действующим законодательством в случае отсутствия аптечки, огнетушителя и знака аварийной остановки в автобусах, легковых, грузовых автомобилях и колесных тракторах, Главное государственное управление дорожной полиции вновь просит водителей и владельцев автомобилей обеспечить исправность необходимых принадлежностей в транспортных средствах, постоянно контролировать срок годности огнетушителей», - отметили в управлении.скачать dle 11.3