Kür və Araz ekoloji təhlükə ilə üz-üzə – RƏSMİ
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Ətraf Mühit üzrə Milli Monitorinq Departamenti Kür və Araz transsərhəd çaylarının, həmçinin onların transsərhəd qollarının çirklənmə vəziyyətini öyrənmək məqsədilə may ayında növbəti monitorinq həyata keçirib.
Nazirliyin mətbut xidmətindən verilən məlumata görə, may ayının II ongünlüyündə Kür çayında suyun sərfi may ayının I ongünlüyünə nisbətən 54 m3/san artaraq, 427 m3/san təşkil edib.
Monitorinqin nəticələrinə əsasən, Gürcüstan və Ermənistan ərazilərindən təmizlənmədən birbaşa su obyektlərinə axıdılan məişət tullantıları və sənaye müəssisələrinin çirkab sularının təsiri nəticəsində Kür çayı və onun qollarında biogen maddələrin miqdarının normadan dəfələrlə artıq olması müşahidə olunub.
Suyun tərkibindəki spesifik çirkləndiricilərdən fenollar Şıxlı-2 məntəqəsində beş, Ağstafaçayda dörd, Ağstafaçay su anbarında isə iki dəfə yol verilən qatılıq həddini (YVQH) keçib.
May ayının II ongünlüyündə aparılan monitorinqlərin nəticələrinə görə, fenollar Araz çayı üzrə Horadizdə, Bəhramtəpədə və I Şahsevəndə iki dəfə YVQH-ni keçib.
Suyun oksigen rejimi bütün məntəqələrdə 7.66-8.04 mq/l arasında olmaqla sanitar norma daxilində dəyişib.скачать dle 11.3

Кура и Араз столкнулись с экологической угрозой
Как сообщили в пресс-службе министерства, во второй декаде мая уровень расхода воды в реке Кура по сравнению с первой декадой вырос на 54 кубических метра в секунду и составил 427 кубометров в секунду.
Согласно результатам мониторинга, в результате воздействия неочищенных бытовых отходов, сбрасываемых в водные объекты с территории Грузии и Армении, а также сточных вод промышленных объектов, количество биогенных веществ в реке Кура и рукавах намного превысило предельную норму.
Уровень содержания фенолов в пункте Шихлы-2 превысил допустимую норму в 5 раз, в Агстафачае - в 4 раза, а в водохранилище Агстафачай - в 2 раза .
По результатам проведенного во второй декаде мая мониторинга, уровень содержания фенолов на участках реки Араз в Горадизе, Шахсевен I и Бахрамтепе в 2 раза превысил допустимую норму.