Nazir: Gəlin, gizlən-qaç əvəzinə başqa oyun oynayaq
Bu gün Azərbaycanda 180 min sadələşdirilmiş vergi ödəyicisi var. Onların təqdim etdiyi vergi bəyannamələrindən görünür ki, cəmi beş mininin dövriyyəsi 100-200 min manat arasındadır. Qalan 175 min sahibkarın dövriyyəsi isə 100 min manatdan azdır.
Report-a istinadən xəbər verir ki, bunu vergilər naziri Mikayıl Cabbarov ötən gün Azərbaycan sahibkarları ilə görüşündə deyib.
O, bu barədə sadələşdirilmiş vergi ödəyicilərinin əlavə dəyər vergisinə (ƏDV) də cəlb olunması ilə bağlı müəyyən edilmiş dövriyyə limitinin 200 min manatdan 500 min manata çatdırılması barədə təklifə münasibət bildirərkən danışıb.
“Əgər siz təklif etdiyiniz kimi, limiti 200 min manatdan 500 min manata qaldırsaq, bu, sadələşdirilmiş vergi ödəyicilərinin cəmi 3%-nin iqtisadi maraqlarına xidmət edir. Çünki 97%-lik hissə 100 min manatdan az dövriyyə bəyan edir”, - nazir qeyd edib.
M.Cabbarovun sözlərinə görə, sadələşdirilmiş vergi sistemi bəzi sahibkarlar üçün dövriyyəni azaltmaq üçün alətə çevrilib:
“Çox təəssüf ki, sadələşdirilmiş vergi sistemi son illər məhz dövriyyəni azaltmaq və özünü kiçik biznesmen adlandırmaq üçün bir alət olub”.
Bundan başqa, nazir bildirib ki, bir sıra dükanlarda kassa aparatlarına müdaxilə olunur və dövriyyə göstəricisi azaldılır:
“Onlar bizə göstərir ki, dövriyyələri 180 min manatdır və bizim 4%-lik vergi öhdəliyimiz var. Mən də deyirəm ki, bu, anormaldır, biz bu yolla getməməliyik. Bu, inkişaf yolu deyil. Biz bir şeyi anlamalıyıq ki, vergi dövriyyəsini azaltmaq prinsip etibarilə vergi cinayətidir. Gəlin, gizlən-qaç əvəzinə başqa, hansısa bir komanda oyunu oynayaq”.скачать dle 11.3

Микаил Джаббаров: Давайте не играть в кошки-мышки
Судя по их налоговым декларациям, только 5 000 из них имеют оборот от 100 до 200 тысяч манатов, а оборот остальных 175 тысяч предпринимателей ниже 100 тысяч манатов.
Об этом сказал на встрече с азербайджанскими предпринимателями министр налогов Микаил Джаббаров, комментируя предложение о повышении лимита оборота для привлечения к НДС плательщиков упрощенной системы налогообложения с 200 до 500 тысяч манатов.
«Если мы повысим лимит с 200 до 500 тысяч манатов, это будет отвечать экономическим интересам только 3% плательщиков упрощенного налога, поскольку 97% заявляют оборот менее 100 тысяч манатов», - сказал министр.
По словам Джаббарова, упрощенная система налогообложения стала инструментом намеренного занижения объемов оборота для некоторых предпринимателей.
Кроме того, министр отметил, что в некоторых магазинах применяют вмешательство в работу кассовых аппаратов с целью снижения оборота:
«Они показывают нам оборот в 180 тысяч манатов, заявляя, что имеют всего лишь 4%-ное налоговое обязательство. А я говорю, что это ненормально, мы не должны следовать по этому пути. Это не есть путь развития.
Надо понимать, что намеренное снижение объемов оборота в принципе является налоговым преступлением. Давайте действовать в команде, вместо того, чтобы играть в кошки-мышки».скачать dle 11.3