104 yaşlı çeçen qadını Kərbəla adı ilə Gədəbəyə göndərdilər
Çeçenistan sakini olan 104 yaşlı qarı Yeni il ərəfəsində Azərbaycanın Gədəbəy rayonunda küçədə soyuqdan donarkən tapılıb və Bakıda sığınacağa yerləşdirilib.
xəbər verir ki, bu barədə Virtualaz.org-a qadına sığınacaq verən “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyindən məlumat veriblər.
Pasport məlumatlarına görə 104 yaşı olan Mədinə Əliyevanı Gədəbəy rayon Polis İdarəsinin əməkdaşları küçədə soyuqdan donmuş halda tapıblar. Bir əsrdən çox yaşamış qadına Gədəbəydə ilkin tibbi yardım göstərilib, isti paltar, yemək verilib. Yanvarın 1-də isə onu Bakıya - “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sığınacağına göndəriblər.
İctimai birliyin rəhbəri Mehriban Zeynalova deyib ki, sənədlərində Mədinə Əliyevanın 1914-cü ildə doğulduğu qeyd edilir. Qadın Rusiya vətəndaşıdır, Çeçenistanda qeydiyyatdadır, lakin Azərbaycan dilində sərbəst danışır. O, Gədəbəyə necə gəldiyini xatırlamır.
Mədinə Əliyeva çətin həyat sürdüyünü deyir, bildirdiyinə görə, sovet dövründə sürgün edilib, övladı olmayıb.
“Anam çeçen, atam ərəbdir. Məkkədə doğulub, böyümüşəm. Sonradan anam məni götürərək Çeçenistana qayıdıb. Oradan isə sürgün edilmişik”, - Mədinə Əliyeva özü barədə bunları deyib.
Danışdıqlarına əsasən, Çeçenistanda Mədinə Əliyevaya atasının dostu sahib çıxıb. 15 yaşında ərə verilib. Lakin övladı olmayıb, həyat yoldaşı dünyasını dəyişəndən sonra alverlə dolanıb. Əliyeva deyir ki, Azərbaycandan mal alaraq Çeçenistanda satırmış. Son 2 ilə qədər Azərbaycana mütəmadi gəlib-gedib, dilimizi də elə alverçilərdən öyrənib.
Mehriban Zeynalova bildirib ki, Mədinə Əliyeva Çeçenistandan Kərbəla ziyarətinə getmək üçün yola çıxdığını, lakin üç qadın tərəfindən aldadılaraq Azərbaycana gətirildiyini deyib. Bildirir ki, 200 dollar pulu, sənədləri və qulağındakı qızıl sırğaları oğurlanıb.
“Mədinə Əliyeva izahatında göstərib ki, qulaqlarındakı sırğa, pul və sənədlərini üç qadın götürüb. Onu Gədəbəyə niyə apardıqları da bəlli deyil. Hazırda araşdırma aparılır”, - M.Zeynalova əlavə edib.
M.Əliyeva yeriməkdə çətinlik çəkir, kömək olmadan yemək yeyə, özünə baxa bilmir. Buna baxmayaraq, Çeçenistanda evi olduğunu, geri qayıtmaq istədiyini deyib. Buna görə də, o, Bakının Xətai rayonu ərazisində yerləşən Tereza Ana sığınacağına köçürülüb. Onun Çeçenistana köçürülüb-köçürülməyəcəyi yaxın günlərdə bəlli olacaq.скачать dle 11.3

104-летнюю чеченку отвезли в Гедабек вместо Кербелы
104-летнюю жительницу Чечни нашли замерзающей от холода на одной из улиц в Гедабекском районе и привезли в приют в Баку.
Как передает Median.Az, об этом virtualaz.org сообщили в Общественном объединении помощи женщинам «Təmiz Dünya», приютившем старушку.
Мадину Алиеву, родившуюся в 1914 году, нашли замерзшей на улице сотрудники Управления полиции Гедабекского района. В Гедабеке женщине оказали первую медицинскую помощь, накормили и дали теплую одежду, а потом доставили в приют Общественного объединения помощи женщинам «Təmiz Dünya».
По словам главы Общественного объединения Мехрибан Зейналовой, в документах указан год рождения Медины Алиевой – 1914. Женщина является гражданкой России и прописана в Чечне, но свободно говорит по-азербайджански.
Мадина Алиева рассказала про свой тяжелый жизненный путь:
«Моя мать чеченка, а отец араб. Сама я родилась и выросла в Мекке. Потом моя мать забрала меня с собой в Чечню, откуда потом нас депортировали», - сообщила она.
Мадину выдали замуж в 15 лет, детей у нее не было. После смерти мужа она зарабатывала на жизнь торговлей, везла в Чечню товары из Азербайджана. Здесь она и выучила азербайджанский язык.
По словам Мехрибан Зейналовой, М.Алиева накопила денег, чтобы совершить паломничество в Кербелу. Однако по дороге ее обманули трое женщин и привезли в Гедабек. Попутчицы украли у нее 200 долларов и золотые сережки.
В настоящее время Мадина Алиева находится в приюте. Ей трудно ходить и есть без посторонней помощи. Несмотря на это, она хочет вернуться в Чечню, где находится ее дом. По этой причине ее перевели в приют Матери Терезы. Решение о ее отправке в Чечню может быть принято в ближайшие дни.