Maaşı artırılan müəllimlərin sayı açıqlandı
Ötən ilin may-aprel aylarında diaqnostik qiymətləndirilmədən keçən 42 minə yaxın müəllimin əməkhaqqı bu il yanvarın 1-dən artırılıb.
Təhsil Nazirliyindən oxu.az-a verilən məlumata görə, Azərbaycan prezidentinin sərəncamına uyğun olaraq mərkəzləşdirilmiş müsabiqə yolu ilə dövlət ümumi təhsil müəssisələrinə işə qəbul olunan müəllimlər diaqnostik qiymətləndirilməsi aparılan müəllimlərə bərabər tutulur.
Bu qərara əsasən, 2017-ci ildə müəllimlərin işə qəbulu imtahanından uğurla keçib təyin olunan altı minə yaxın müəllimin də əməkhaqqı artırılıb.
Azərbaycan Respublikası prezidentinin “Dövlət ümumi təhsil müəssisələrində çalışan bilik və bacarıqlarının diaqnostik qiymətləndirilməsi aparılan müəllimlərin dərs yükünün və əməkhaqqının artırılması haqqında” 16 yanvar 2015-ci il tarixli, 994 nömrəli sərəncamında bu kateqoriyadan olan müəllimlərin həftəlik dərs yükü normasının 1,5 dəfə, aylıq vəzifə maaşının 2 dəfə artırılması nəzərdə tutulub.
Qeyd olunub ki, 2014-cü ildən etibarən ölkə üzrə ümumilikdə 140 000-dək müəllim, o cümlədən ümumi saydan 41 360 nəfəri 2017-ci ildə diaqnostik qiymətləndirmədən keçib. Beləliklə, ölkənin ümumi təhsil müəssisələrində çalışan müəllimlərin diaqnostik qiymətləndirilməsinə yekun vurulub.скачать dle 11.3

В Азербайджане почти 42 тысячам учителей повысили зарплаты
С 1 января этого года была повышена зарплата почти 42 тысяч учителей, прошедших диагностическое оценивание в мае-апреле прошлого года.
В соответствии с распоряжением президента Азербайджанской Республики, учителя, принятые на работу в государственные общеобразовательные учреждения путем централизованного конкурса, ставятся в один ранг с учителями, прошедшими диагностическое оценивание.
Согласно данному решению, также были увеличены зарплаты примерно 6 тысяч учителей, получивших направление в результате успешной сдачи экзамена по приему на работу в 2017 году.
В распоряжении №994 президента Азербайджанской Республики «Об увеличении нагрузки и зарплаты учителей, которые работают в государственных общеобразовательных учреждениях и прошли диагностическое оценивание знаний и способностей» от 16 января 2015 года намечено увеличение нормы еженедельной учебной нагрузки учителей этой категории в 1,5 раза, их ежемесячной зарплаты – в 2 раза.
Было отмечено, что с 2014 года в целом по стране диагностическое оценивание прошли до 140 тысяч учителей, в том числе 41 360 в 2017 году. Таким образом, завершено диагностическое оценивание учителей, работающих в государственных общеобразовательных учреждениях.скачать dle 11.3