Paytaxtda mənzillərin qiyməti artır? - Video
"Xəzər" TV-yə istinadla xəbər verir ki, əmlak eksperti Elnur Fərzəliyevin sözlərinə, qiymət artımları daha çox ümumi sahəsi kiçik olan mənzillərdə nəzərə çarpır.
Buna daha çox köhnə tikili binaları misal göstərmək olar.
Ekspert bildirib ki, yeni tikili binalarda da qiymət artımının davam edəcəyi gözlənilir. Bunun əsas səbəblərindən biri Bakıda yeni çoxmənzilli yaşayış binalarının tikintisi üçün yararlı torpaq sahələrinin azalmasıdır.
Onun sözlərinə görə, hazırda yeni tikili binalarda qiymətlər yerləşdiyi əraziyə görə dəyişir. Paytaxtın mərkəzi hissəsində bir kvadratmetrin qiyməti təxminən 4-7 min manat, mərkəzə yaxın ərazilərdə 2-4 min manat, şəhər kənarında isə 1 500-2 500 manat arasındadır. Köhnə binalarda isə qiymətlər əsasən bir kvadratmetr üçün 2 500-4 000 manat arasında dəyişir.

03.08.2026 11:09 141
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, по словам эксперта в этой сфере Эльнура Фарзалиева, подорожание наиболее заметно в сегменте квартир небольшой площади. В первую очередь это касается вторичного жилья.
Эксперт отметил, что рост цен продолжится и в новостройках. Одной из главных причин этого является сокращение в Баку земельных участков, пригодных для строительство новых многоквартирных домов.
По его словам, в настоящее время цены в новостройках варьируются в зависимости от их местоположения. В центральной части столицы стоимость одного квадратного метра составляет порядка 4 000-7 000 манатов, в прилегающих к центру районах - 2 000-4 000, а на окраинах города - от 1 500 до 2 500 манатов.
Что касается старого фонда, то там цены за квадратный метр в основном находятся в диапазоне 2 500-4 000 манатов.