MEDİA-dan Avropa Şurasının qərəzli hesabatına ETİRAZ
Median.Az -ın məlumatına görə, bəyanatda bildirilib ki, Avropa Şurasının Jurnalistikanın Müdafiəsi və Jurnalistlərin Təhlükəsizliyinin Təşviqi Platforması tərəfindən dərc olunmuş Avropada mətbuat azadlığının vəziyyətinə dair 2025-ci il üzrə illik hesabatda Azərbaycanın media mühiti ilə bağlı birtərəfli, qərəzli mülahizələrə yer verilib.
Xüsusilə, “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa 2025-ci ildə edilmiş dəyişikliklərlə bağlı hesabatda əks olunan yanaşmalar spekulyativ xarakter daşıyır.
“Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa edilən dəyişikliklər cəmiyyətin və media ictimaiyyətinin tövsiyələri, istək və təklifləri əsas götürülməklə irəli sürülmüşdür ki, burada əsas məqsəd ölkəmizin informasiya mühitinin qorunaraq sağlamlaşdırılması, media brendinin möhkəmləndirilməsi və peşəkar jurnalistin nüfuzunun gücləndirilməsi, cəmiyyətin tələblərini nəzərə alaraq informasiya məkanında bu və ya digər neqativ hallara qarşı mübarizə kontekstində dövlət tənzimlənməsində həssaslığın artırılması, çevikliyin təmin olunmasıdır.
Bu tip spekulyativ yanaşmalardan biri də çap mediası subyektlərinə dair fikirlərdə təzahür edir. Halbuki hesabatda göstərilənlərdən fərqli olaraq müvafiq dəyişikliklərdə ümumən media subyektlərinin adlarında ictimai qaydaya, mənəviyyata və əxlaqa zidd olan, istifadəçiləri yanılda bilən ifadələrdən istifadənin yol verilməzliyi ilə bağlı müddəa yer alır, bu da xarici və beynəlxalq təcrübədə geniş tətbiq olunan, istifadəçilərin subyektdən gözləntilərinə dair hüquqlarının, həmçinin media subyektlərinin marka dəyərinin qorunmasına xidmət edir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda jurnalistlərin peşə fəaliyyətinə görə hər hansı məhdudiyyət mövcud deyildir və ölkədə ifadə azadlığı hüquqi və praktiki olaraq tam təmin edilmişdir.
Eyni zamanda vurğulayırıq ki, Azərbaycan Respublikasında irqi, dini, mənşə, cinsi, etnik, habelə peşə mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bütün vətəndaşlar qanun qarşısında bərabər məsuliyyət daşıyır. Hesabatda adı hallanan konkret şəxslərlə bağlı məsələ üzrə isə bildiririk ki, ictimaiyyətə açıq olan iş materiallarının təfərrüatlarından həmin şəxslərin peşə fəaliyyətləri ilə onlara qarşı irəli sürülmüş cinayət və inzibati ittihamlar arasında heç bir əlaqənin olmadığı, müvafiq iddiaların sadəcə uğursuz manipulyasiya cəhdlərini ifadə etdiyi aydın görünür.
Bununla yanaşı qeyd edirik ki, media subyektlərinin müvafiq qaydada qeydiyyata alınması və Media Reyestrinə daxil edilməsi ilə bağlı tələb Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən bütün media subyektlərinə, o cümlədən xarici media subyektlərinin filial və nümayəndəliklərinə münasibətdə tətbiq edilir və bu istiqamətdəki yeni yanaşmalar mahiyyət etibarilə yalnız texniki-təşkilati baxımdan səmərələşdirici xarakter daşıyır.
Media subyektlərinin Reyestrə informasiya agentliyi kimi daxil edilməsi üçün nəzərdə tutulan tələblər formalaşdırılarkən mövcud praktikanın təhlilinin nəticələri əsas götürülmüş, həmçinin informasiya agentliklərinin mahiyyət etibarilə yalnız istehlakçıların deyil, eyni zamanda digər peşəkar media subyektlərinin də məzmunla təmin edilməsi sahəsindəki müstəsna fəaliyyəti diqqətə alınmışdır.
Hesabatda istinad olunan ölkəmizdə diffamasiya ilə bağlı qanunvericiliyin mövcud vəziyyətinə dair 2024-cü ildə Platformada dərc olunmuş müvafiq materialla əlaqədar xatırlatmaq istərdik ki, həmin materialda əksini tapan iddialara münasibətdə mövqeyimiz eyni ildə qarşı tərəfə rəsmi şəkildə bildirilmişdir.
Azərbaycanla bağlı belə hesabatlar hazırlanarkən rəsmi mövqeyin nəzərə alınmaması, faktların deyil, ehtimalların, subyektiv rəy və mülahizələrin əsas götürülməsi təəssüf doğurur.скачать dle 11.3

От MEDİA против предвзятого отчета Совета Европы ПРОТЕСТ
По информации Median.Az, в заявлении говорится, что в ежегодном отчете о состоянии свободы прессы в Европе за 2025 год, опубликованном Платформой Совета Европы по защите журналистики и безопасности журналистов, были представлены односторонние, предвзятые суждения о медиа-среде Азербайджана.
В частности, подходы, отраженные в отчете относительно изменений, внесенных в Закон Азербайджанской Республики “О медиа” в 2025 году, носят спекулятивный характер.
Изменения в Закон Азербайджанской Республики “О медиа” были предложены на основе рекомендаций, пожеланий и предложений общества и медиа-сообщества, при этом основной целью является защита и оздоровление информационного пространства нашей страны, укрепление медиа-бренда и повышение авторитета профессионального журналиста, а также повышение чувствительности и обеспечение гибкости в государственном регулировании в контексте борьбы с теми или иными негативными явлениями в информационном пространстве с учетом требований общества.
Один из таких спекулятивных подходов проявляется и в мнениях относительно субъектов печатных СМИ. Однако, в отличие от указанного в отчете, соответствующие изменения содержат положение о недопустимости использования в названиях медиа-субъектов выражений, противоречащих общественному порядку, морали и нравственности, а также способных ввести пользователей в заблуждение, что широко применяется в зарубежной и международной практике и служит защите прав пользователей на ожидания от субъекта, а также ценности бренда медиа-субъектов.
Отметим, что в Азербайджане не существует каких-либо ограничений на профессиональную деятельность журналистов, и свобода выражения мнений в стране полностью обеспечена как юридически, так и практически.
В то же время мы подчеркиваем, что в Азербайджанской Республике все граждане несут равную ответственность перед законом, независимо от расовой, религиозной, этнической, половой принадлежности, происхождения, а также профессиональной принадлежности. Что касается вопроса о конкретных лицах, упомянутых в отчете, мы заявляем, что из деталей общедоступных материалов дела ясно видно отсутствие какой-либо связи между профессиональной деятельностью этих лиц и выдвинутыми против них уголовными и административными обвинениями, а соответствующие утверждения являются лишь неудачными попытками манипуляции.
Наряду с этим отмечаем, что требование о соответствующей регистрации медиа-субъектов и их включении в Медиа-реестр применяется ко всем медиа-субъектам, действующим в Азербайджанской Республике, включая филиалы и представительства иностранных медиа-субъектов, и новые подходы в этом направлении по существу носят лишь технико-организационный характер, направленный на повышение эффективности.
При формировании требований, предусмотренных для включения медиа-субъектов в Реестр в качестве информационного агентства, были учтены результаты анализа существующей практики, а также исключительная деятельность информационных агентств по обеспечению контентом не только потребителей, но и других профессиональных медиа-субъектов.
В связи с соответствующим материалом о текущем состоянии законодательства о диффамации в нашей стране, опубликованным на Платформе в 2024 году и упомянутым в отчете, хотели бы напомнить, что наша позиция относительно утверждений, отраженных в этом материале, была официально доведена до противоположной стороны в том же году.
Вызывает сожаление, что при подготовке подобных отчетов об Азербайджане не учитывается официальная позиция, а за основу берутся не факты, а предположения, субъективные мнения и суждения.скачать dle 11.3