Tərtərdə 150 kq-a yaxın yararsız at ətinin satışa çıxarılmasının qarşısı alınıb
Tərtər rayonunun Buruc kəndində Cəfərov Tural Əmrah oğluna məxsus tövlədə istehlaka yararsız ümumi çəkisi 146,8 kq olan sümükdən ayrılmış at əti, həmçinin bir ədəd at başı və sümükləri aşkar edilib.
Faktla bağlı Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) Qarabağ regional bölməsi və Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Tərtər RPŞ-nin əməkdaşları birgə reyd keçirib.
Araşdırma zamanı aydın olub ki, sözügedən atı eyni kənd sakinləri Məmmədov Seymur Baloğlan oğlu və Cəfərli Həsən İntiqam oğlu tövləyə gətirərək, qəssab Quliyev Seyfəddin Arif oğlu ilə birlikdə kəsib və sümükdən ayrılan əti paketlərə qablaşdırıblar. Həmin şəxslər at ətinin mal əti adı altında satılması məqsədilə Bakı şəhərinə Cəfərov Elməddin Bulud oğluna göndərməyi nəzərdə tutduqlarını bildiriblər.

Жители Тертера пытались продать почти 150 кг конины под видом говядины
Непригодное к употреблению мясо было обнаружено в хлеву в селе Бурдж в ходе совместного рейда сотрудников местного управления Агентства пищевой безопасности (АПБА) и полиции.
Хлев принадлежит местному жителю Туралу Джафарову. В ходе проверки выявлено 146,8 кг отделенного от костей мяса лошади, признанного непригодным для потребления, а также одна лошадиная голова и кости.
В ходе расследования установлено, что жители села Сеймур Мамедов и Гасан Джафарли доставили лошадь в хлев, где вместе с мясником Сейфаддином Гулиевым произвели ее убой и расфасовали мясо по пакетам. По их словам, конину планировалось отправить в Баку Эльмеддину Джафарову для последующей реализации под видом говядины.
Образцы мяса изъяты и помещены на хранение в холодильный склад. По факту продолжается расследование.скачать dle 11.3