Onlayn sifariş edilən məhsullar niyə gecikir? - Dövlət Gömrük Komitəsindən açıqlama (Video)
Son günlər bir sıra onlayn alış-veriş platformalarından edilən sifarişlərdə gecikmələr müşahidə olunur.
"Xəzər TV"yə istinadən xəbər verir ki, bu barədə vətəndaşlar şikayət ediblər.
Onlar bildirirlər ki, əvvəl təxminən bir həftə ərzində əldə edilən sifarişlər hazırda 20 gündən çoxdur ki, gömrükdə saxlanılır. Vətəndaşlar iddia edirlər ki, məhsullar gömrükdə yoxlanış üçün təhvil alınsa da, yoxlamalar həyata keçirilmir və əsassız yerə bağlamalar orada saxlanılır.
Vətəndaşlar onu da bildirirlər ki, bəyan üçün istifadə olunan proqramda məhsulun gömrüyü tərk etdiyi qeyd olunsa da, onlayn alış-veriş platformasında bağlamanın hələ də gömrükdə olduğu bildirilir.
Məsələ ilə bağlı Dövlət Gömrük Komitəsindən bildirilib ki, gömrük qanunvericiliyinin tələblərinə əsasən poçt daşıyıcıları vasitəsilə sifariş edilən yüklər də gömrük orqanlarına bəyan edilməlidir. Son dövrlərdə edilən elektron sifarişlərin sayının kəskin artmasına paralel olaraq, bir sıra hallarda düzgün və dəqiq bəyan edilməyən bağlamaların həcminin artdığı müşahidə olunur. Gömrük orqanları tərəfindən mövcud vəziyyətin tənzimlənməsi və baş verən uyğunsuzluqların aradan qaldırılması istiqamətində işlər aparılır. Bu da öz növbəsində bəzi hallarda düzgün və vaxtında bəyan edilən bağlamaların buraxılış prosesinə təsir göstərir.

В Государственном таможенном комитете прокомментировали задержки заказов с онлайн-платформ (Видео)
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, по этому поводу поступают многочисленные жалобы от граждан.
По словам покупателей, заказы, которые ранее доставлялись примерно в течение недели, в настоящее время задерживаются на таможне более 20 дней. Граждане утверждают, что хотя товары принимаются на таможне для проверки, сами проверки не проводятся, а посылки необоснованно удерживаются.
Также отмечается, что в программе, используемой для декларирования, указано, что товар покинул таможню, тогда как на онлайн-платформе по-прежнему отображается информация о том, что посылка все еще находится на таможенном контроле.
В свою очередь, в Государственном таможенном комитете заявили, что в соответствии с требованиями таможенного законодательства грузы, заказываемые через почтовых перевозчиков, подлежат обязательному декларированию. На фоне резкого роста числа электронных заказов в последнее время увеличилось и количество посылок, задекларированных некорректно или с неточностями.
В ведомстве отметили, что таможенные органы проводят работу по урегулированию текущей ситуации и устранению выявленных несоответствий. Это, в свою очередь, в отдельных случаях влияет и на процесс отправки посылок, задекларированных правильно и своевременно.