BDYPİ: "Uzaq səfərlər zamanı sürücülərin fasilələr verməsi vacibdir"
"Həftəsonları respublika əhəmiyyətli avtomobil yollarında nəqliyyat vasitələrinin sayının əhəmiyyətli dərəcədə artması yol hərəkəti təhlükəsizliyinə xüsusi diqqət tələb edir. İstirahət günlərində şəhərdənkənar istiqamətlərə, turizm və istirahət zonalarına yönələn intensiv hərəkət axını fonunda baş verən yol-nəqliyyat hadisələri, əksər hallarda sürücülərin tələskənliyi, diqqətsizliyi və yol şəraitini düzgün qiymətləndirməməsi ilə bağlı olur".
Bu barədə Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin (BDYPİ) müraciətində qeyd olunub.
Bildirilib ki, BDYPİ tərəfindən həftəsonları respublikanın avtomobil yollarında nəzarət-profilaktik tədbirlər gücləndirilsə də, təhlükəsizliyin təmin edilməsi yalnız inzibati nəzarətlə məhdudlaşmır. Yollarda təhlükəsiz mühitin formalaşması ilk növbədə hər bir sürücünün şəxsi məsuliyyətindən, sükan arxasında nümayiş etdirdiyi davranışdan asılıdır.
"Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi səfərə çıxan sürücülərin diqqətinə çatdırır ki, texniki cəhətdən nasaz nəqliyyat vasitəsi ilə yola çıxmaq, yorğun və yuxusuz halda avtomobil idarə etmək, ara məsafəsini gözləməmək, sürət həddini aşmaq, ötmə və manevr qaydalarını pozmaq yol-nəqliyyat hadisəsi riskini dəfələrlə artırır və bir çox hallarda ağır nəticələrə səbəb olur. Xüsusilə uzaq səfərlər zamanı sürücülərin fasilələr verməsi, avtomobilin texniki vəziyyətini əvvəlcədən yoxlaması və yol şəraitinə uyğun hərəkət etməsi vacibdir", - deyə məlumatda vurğulanıb.скачать dle 11.3

Дорожная полиция: Во время длительных поездок водителям необходимо делать перерывы
Значительное увеличение количества транспортных средств на автомагистралях республиканского значения в выходные дни требует особого внимания к безопасности дорожного движения. Дорожно-транспортные происшествия, происходящие на фоне интенсивного потока транспорта за город, в зоны туризма и отдыха в выходные дни, чаще всего являются следствием спешки, невнимательности и неправильной оценки дорожных условий со стороны водителей.
Об этом говорится в обращении Главного управления Государственной дорожной полиции (ГУГДП) Министерства внутренних дел (МВД).
Хотя ГУГДП усиливает контрольно-профилактические меры на автодорогах республики в выходные дни, обеспечение безопасности не ограничивается только административным контролем. Формирование безопасной обстановки на дорогах в первую очередь зависит от личной ответственности каждого водителя и его поведения за рулем.
"Главное управление Государственной дорожной полиции доводит до сведения водителей, что управление технически неисправным транспортным средством, вождение в состоянии усталости и сонливости, несоблюдение безопасной дистанции, превышение скорости, а также нарушение правил обгона и маневрирования многократно увеличивают риск дорожно-транспортных происшествий и во многих случаях приводят к серьезным последствиям. Особенно во время дальних поездок водителям важно делать перерывы, заблаговременно проверять техническое состояние транспортного средства и управлять автомобилем в соответствии с дорожными условиями", - подчеркнуто в обращении.скачать dle 11.3