Bakıda vəzifəli şəxs 18 kiloqram qızılla tutuldu - Evindən silah çıxdı
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin əməkdaşı ölkəyə qaçaqmalçılıq yolu ilə 18 kiloqram qızıl-zinət əşyası keçirib.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə məlumat daxil olub.
İstintaqla məlum olub ki, Dövlət Vergi Xidmətinin İstintaq idarəsinin əməliyyat müvəkkili vəzifəsində işləyən Fuad Tofiq oğlu Orucov hazırda məhkum edilmiş Kamran İmran oğlu Məhərrəmov, Xəyyam Adil oğlu Qurbanov və digər şəxslərlə birgə cinayət əlaqəsinə girib.
Fuad Orucov və digərləri Türkiyə Respublikası ərazisindən xüsusilə külli miqdarda - ümumi dəyəri təxminən 1 milyon 700 min manat olan, 18 kiloqramdan artıq qızıl-zinət əşyasını qaçaqmalçılıq yolu ilə Azərbaycan ərazisinə gətiriblər.
Prokurorluq tərəfindən aparılan istintaq vaxtı Fuad Orucovun yaşadığı evə baxış zamanı "Makarov" tipli tapançaya aid 39 ədəd patron da aşkar edilib.
Faktla bağlı Cinayət Məcəlləsinin 206.3.2 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə) və 206.3.3-cü (vəzifəli şəxs tərəfindən öz qulluq mövqeyindən istifadə edilməklə törədildikdə) maddələri ilə cinayət işi başlanılıb. Fuad Orucov barəsində Binəqədi Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Hazırda qeyd olunan cinayətlərin törədilməsində başqa vəzifəli şəxslərin də əli olduğuna dair əsaslı şübhələr var. Həmin vəzifəli şəxslərin müəyyən olunması istiqamətində istintaq tədbirləri davam etdirilir.скачать dle 11.3

Задержан сотрудник госслужбы: контрабандным путем ввёз в Азербайджан 18 кг золота
Сотрудник Государственной налоговой службы при Министерстве экономики Азербайджана ввез в страну контрабандным путем 18 килограммов золотых ювелирных изделий.
По данным Qafqazinfo, соответствующие данные поступили в Следственное управление Генеральной прокуратуры.
Было установлено, что оперуполномоченный Следственного управления Государственной налоговой службы Оруджев Фуад Тофиг оглу вступил в преступный сговор с уже осужденными на данный момент Магеррамовым Кямраном Имран оглу, Гурбановым Хайямом Адиль оглу и другими лицами.
Фуад Оруджев и другие участники группы ввезли контрабандой с территории Турецкой Республики на территорию Азербайджана ювелирные изделия из золота общим весом более 18 килограммов и стоимостью примерно 1 миллион 700 тысяч манатов.
При обыске в доме Фуада Оруджева также было обнаружено 39 патронов к пистолету типа "Макаров".
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 206.3.2 (контрабанда, совершенная группой лиц по предварительному сговору) и 206.3.3 (контрабанда, совершенная группой лиц по предварительному сговору с использованием служебного положения) Уголовного кодекса АР.
Решением Бинагадинского районного суда в отношении Фуада Оруджева избрана мера пресечения в виде ареста.
В настоящее время имеются обоснованные подозрения в причастности к совершению указанных преступлений и других должностных лиц. Следственные мероприятия по их установлению продолжаются.скачать dle 11.3