"Volkswagen" 44 min elektromobili geri çağırdı - SƏBƏB
Bu barədə "Reuters" yanvarın 27-də ABŞ Milli Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi Administrasiyasına istinadən xəbər yayıb.
Məlumata əsasən, geri çağırma kampaniyası çərçivəsində 2023-2025-ci illərin istehsalı olan 43 881 ədəd "Volkswagen ID.4" elektrik avtomobilində batareyanın həddindən artıq qızması ehtimalı müəyyən edilib. Bu hal isə yanğın riskini artırır. Bundan əlavə, bəzi akkumulyatorlarda elektrodların düzgün yerləşdirilməməsi səbəbindən 2023-2024-cü illərin istehsalı olan daha 670 elektrik avtomobilin də geri qaytarılacağı bildirilib.
Qeyd olunub ki, söhbət "ID.4" modelində istifadə olunan batareya blokları ilə bağlı iki ayrı geri çağırma kampaniyasından gedir.
ABŞ Milli Yol Hərəkəti Təhlükəsizliyi Administrasiyasından bildirilib ki, "Volkswagen" dilerləri geri çağırma siyahısına daxil olan bütün elektrik avtomobilləri üçün proqram təminatının yenilənməsini, diaqnostikanı və zəruri hallarda batareyaların dəyişdirilməsini ödənişsiz həyata keçirəcəklər.

Volkswagen отзывает более 44 000 электромобилей из-за риска возгорания
Немецкий автопроизводитель Volkswagen инициировал отзывную кампанию 44 551 электромобиля в США из-за потенциального риска возгорания аккумуляторных батарей.
Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на Национальное управление безопасности дорожного движения США (NHTSA).
"В рамках кампании отзовут 43 881 электромобиль Volkswagen ID.4 2023-2025 модельных годов из-за того, что в данных транспортных средствах батарея может перегреваться, что увеличивает риск возгорания. Кроме того, будут отозваны 670 электромобилей 2023-2024 модельных годов из-за неправильного расположения электродов в некоторых аккумуляторах", - говорится в сообщении NHTSA.
Речь идет о двух отдельных отзывных кампаниях, связанных с неисправностью блока аккумуляторов в электромобилях модели ID.4.
Управление дорожного движения сообщило, что дилеры Volkswagen бесплатно обновят ПО либо проведут диагностику и замену батарей во всех электромобилях, попавших под отзыв.скачать dle 11.3