Əminağa Sadıqov niyə professor adından məhrum edilib? - RƏSMİ
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektor vəzifəsini müvəqqəti icra edən Əminağa Sadıqovun professor elmi adından məhrum edilməsinin səbəbini açıqlayıb.
xəbər verir ki, bu barədə APA-nın sorğusuna cavab olaraq Ali Attestasiya Komissiyasının sədr müavini Sakin Cabbarov məlumat verib.
Bildirilib ki, Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyasət Heyətinin 26.12.2025-ci il tarixli qərarı ilə Əminağa Bəhmən oğlu Sadıqov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 11 iyun 2019-cu il tarixli 728 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Elmi adlar verilməsi qaydası haqqında Əsasnamə"nin 8.3.2-ci yarımbəndinə əsasən elmi ad verilməsi proseduru pozulduğu səbəbindən professor elmi adından məhrum edilib.
Qeyd edək ki, bir müddət əvvəl Əminağa Sadıqovun professor elmi adından məhrum edilməsi ilə bağlı mediada məlumatlar yayılıb.скачать dle 11.3

В Высшей аттестационной комиссии объяснили, почему Аминагу Садыгова лишили звания профессора
Высшая аттестационная комиссия при Президенте Азербайджанской Республики разъяснила причины лишения ученого звания профессора заместителя председателя Государственного агентства по науке и высшему образованию, временно исполняющего обязанности ректора Сумгайытского государственного университета Аминаги Садыгова.
Как передает Median.Az, об этом в ответ на запрос АПА сообщил заместитель председателя Высшей аттестационной комиссии Сакин Джаббаров.
Отмечается, что решением Президиума Высшей аттестационной комиссии от 26 декабря 2025 года Аминага Садыгов был лишен ученого звания профессора в связи с нарушением порядка присвоения ученого звания на основании подпункта 8.3.2 "Положения о порядке присуждения ученого звания", утвержденного Указом Президента Азербайджанской Республики №728 от 11 июня 2019 года.
Напомним, что ранее в СМИ уже появлялась информация о лишении А.Садыгова ученого звания профессора.скачать dle 11.3