10.01.2026 15:23 789
İranın dövlət mediası İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) komandirlərindən biri olan general Nurəli Şuştarinin oğlu Fərəcullah Şüştarinin ölümü barədə məlumat yayıb. Hadisə Məşhəd şəhərində baş verib.
Bu barədə Median.Az "Azad İran" "Telegram" kanalına istinadən məlumat yayıb.
SEPAH-a yaxın olan "Tasnim News" Fərəcullah Şüştarinin etirazçılar tərəfindən öldürüldüyünü iddia edir. Lakin bu iddiaları dəstəkləyən heç bir rəsmi sənəd və ya dəlil təqdim edilməyib.
"Tasnim" birbaşa məsuliyyəti etirazçıların üzərinə qoysa da, ölümün təfərrüatı və səbəbi açıqlanmır.
Qeyd olunur ki, Fərəcullah Şüştari əvvəllər Semnan əyalətinin siyasi və təhlükəsizlik məsələləri üzrə qubernator müavini vəzifəsində çalışıb.скачать dle 11.3

В Иране убит сын генерала КСИР - ФОТО
Накануне государственные СМИ Ирана сообщили о гибели Фараджоллы Шуштари, сына одного из командиров Корпуса стражей исламской революции - генерала Нурали Шуштари. Инцидент произошёл в городе Мешхед.
Агентство Tasnim News, близкое к КСИР, утверждает, что Фараджолла Шуштари погиб "от рук протестующих". При этом никаких официальных документов или доказательств, подтверждающих эти заявления, представлено не было.
Несмотря на то что Tasnim напрямую возлагает ответственность на участников протестов, подробности гибели, включая обстоятельства и причины смерти, не раскрываются.
Отмечается, что Фараджолла Шуштари ранее занимал должность исполняющего обязанности заместителя губернатора провинции Семнан по политическим вопросам и вопросам безопасности.скачать dle 11.3