Yeni metro stansiyaları hansı əraziləri əhatə edəcək? - Xırdalan istiqamətindən gələnlərə müjdə (Video)
08.01.2026 15:34 792
Bakı metrosunda ciddi dəyişikliklər həyata keçirilir. AzTV xəbər verir ki, hazırda metronun ən zəif inkişaf edən istiqaməti "bənövşəyi" xətdir:
Cəmi dörd stansiyası olan bu xətt sərnişin axınının cəmi üç faizini həyata keçirir.
Bu səbəbdən metroda inkişaf əsasən "bənövşəyi" xətt üzrə nəzərdə tutulur.
Yeni stansiyalar "Nizami"də "yaşıl" xətlə, "Sahil" stansiyası yaxınlığından isə "qırmızı" xətlə kəsişmə yaradacaq.
Bu, Sumqayıt və Xırdalan istiqamətindən gələn vətəndaşların metroya ("Xocasən" və "Avtovağzal" stansiyalarında - red.) daxil olduqdan sonra şəhərin mərkəzində yer üstünə çıxmadan marşrut dəyişməsinə imkan verəcək.
Yeni metro stansiyaları "bənövşəyi" xətlə yanaşı, "yaşıl xətt" istiqamətində də olacaq.
Bildirilir ki, "yaşıl" xəttin üzərində Ağ şəhər, NZS, "Nargilə" adlanan ərazilərdə və "Həzi Aslanov-2" olmaqla 4 stansiya tikilməlidir. "Bənövşəyi" xətt üzrə "B-04" stansiyasından sonra "Nizami", "Sahil", "Xətai" stansiyalarına keçid funksiyalı, "Neftçilər" xəstəxanası yaxınlığında və Ağ şəhər layihəsini əhatə edən ərazilərdə isə 6 yeni stansiya inşası nəzərdə tutulur.

Какие территории будут охватывать новые станции метро? (Видео)
Как передает Median.Az со ссылкой на сюжет AzTV, в настоящее время самым слабо развивающимся направлением метро является "фиолетовая" ветка.
Ветка, имеющая всего четыре станции, охватывает лишь 3% пассажиропотока.
По этой причине развитие метро предусматривается в основном по "фиолетовой" ветке.
Новые станции создадут пересечение с "зеленой" веткой на станции "Низами" и с "красной" - вблизи станции "Сахиль".
Это позволит гражданам, прибывающим со стороны Сумгайыта и Хырдалана, после входа в метро (на станциях "Ходжасан" и "Автовокзал" - ред.) менять маршрут, не выходя в город.
Новые станции метро будут как на "фиолетовой", так и на "зеленой" ветках.
На "зеленой" ветке должны быть построены четыре станции, включая Агшехер, НЗС, территорию, называемую "Наргиля", и "Ази Асланов-2". По "фиолетовой" ветке после станции "B-04" планируется строительство шести новых станций с переходной функцией на станции "Низами", "Сахиль", "Хатаи", а также вблизи больницы "Нефтчиляр" и на территориях, охватывающих проект Агшехер.