Xəstənin ölümündə təqsirləndirilən həkim barəsində cinayət işinin istintaqı tamamlanıb
"Yeni Klinika" publik hüquqi şəxsin (PHŞ) Reproduktiv Sağlamlıq və Ailə Planlaması Mərkəzinin Ginekologiya şöbəsində həkim-mama-ginekoloq işləyən Sevinc Məmmədova tərəfindən icra edilmiş cərrahiyyə əməliyyatı nəticəsində Günay Məmmədovanın ötən il mayın 18-də ölməsi faktı üzrə Bakı şəhəri Nizami Rayon Prokurorluğunda araşdırma aparılaraq Cinayət Məcəlləsinin 314.2-ci (səhlənkarlıq ağır nəticələrə səbəb olduqda) maddəsi ilə cinayət işi başlanıb.
Bildirilib ki, iş üzrə keçirilmiş çox sayda ekspertiza rəyi və əldə edilmiş digər istintaq dəlillərinə əsasən, Sevinc Məmmədovanın ötən il mayın 6-da "Yeni Klinika" PHŞ-də Günay Məmmədovanın üzərində icra etdiyi cərrahiyyə əməliyyatı zamanı texniki qüsur törətməsi və qanaxmanın mənbəyini aradan qaldırmaq üçün cərrahi müdaxiləni gecikdirməsi nəticəsində mayın 18-də xəstənin həmin klinikada ölümünə səbəb olmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Sevinc Məmmədova cinayət işi üzrə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilərək ona həmin maddə ilə nəzərdə tutulan ittiham elan edilib, barəsində isə istintaq orqanının qərarı ilə polisin nəzarəti altına vermə növündə əsas, məhkəmənin qərarı ilə isə vəzifədən kənarlaşdırılma növündə əlavə qətimkan tədbirləri seçilib.
Cinayət işi üzrə ibtidai istintaq yekunlaşıdırlaraq baxılması üçün aidiyyəti üzrə məhkəməyə göndərilib.скачать dle 11.3

Врач предстанет перед судом за халатность, приведшую к смерти пациентки в клинике в Баку
По факту смерти Гюнай Мамедовой 18 мая 2025 года в результате хирургической операции, проведенной Севиндж Мамедовой, работавшей акушером-гинекологом в гинекологическом отделении Центра репродуктивного здоровья и планирования семьи юридического лица публичного права Yeni Klinika, прокуратурой Низаминского района Баку было проведено расследование и возбуждено уголовное дело по статье 314.2 (халатность, повлекшая тяжкие последствия) Уголовного кодекса Азербайджана.
На основании многочисленных экспертных заключений и других полученных следственных доказательств по делу возникли обоснованные подозрения в том, что Севиндж Мамедова во время проведения хирургической операции Гюнай Мамедовой 6 мая 2025 года в Yeni Klinika допустила техническую ошибку и задержала хирургическое вмешательство для устранения источника кровотечения, что привело к смерти пациентки в той же клинике 18 мая.
Севиндж Мамедова была привлечена в качестве обвиняемой по уголовному делу, ей предъявлено обвинение по указанной статье, решением следственного органа в ее отношении избрана мера пресечения в виде передачи под надзор полиции в качестве основной, а решением суда - дополнительная мера в виде отстранения от должности.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено, и дело направлено в суд для рассмотрения.скачать dle 11.3