Səudiyyə Ərəbistanı edamların sayına görə ardıcıl iki ildir öz rekordunu yeniləyir
Səudiyyə Ərəbistanı həyata keçirdiyi edamların sayına görə ardıcıl iki ildir öz rekordunu yeniləyir.
AOL-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə məlumatı Səudiyyə Ərəbistanında edamları təqib edən "Reprieve" hüquq müdafiə təşkilatı yayıb.
Bildirilir ki, 2025-ci ildə Səudiyyə Ərəbistanında azı 347 nəfər edam edilib. Keçən il isə edamların sayı 345 nəfərə bərabər olub.
Təşkilat qeyd edir ki, cari il monitorinqin aparılmağa başladığı vaxtdan bəri krallıqda "edamlar üzrə ən qanlı il" olub.
"Reprieve" təşkilatının məlumatına görə, edam olunanların əksəriyyəti - təxminən üçdə ikisi - narkotiklərlə bağlı ölümlə nəticələnməyən cinayətlərə görə məhkum ediliblər. Edam edilənlərin yarısından çoxu xarici ölkə vətəndaşları olub və görünür, onlar krallıqda elan edilmiş "narkotiklərlə müharibə" çərçivəsində edam olunublar.
"Səudiyyə Ərəbistanı hazırda tam cəzasızlıq şəraitində hərəkət edir. Bu, insan hüquqlarının müdafiəsi sisteminə sanki lağ etməkdir", - deyə "Reprieve" təşkilatının Yaxın Şərq və Şimali Afrika üzrə ölüm cəzası şöbəsinin rəhbəri Cid Basyuni bildirib.
O, işgəncələri və məcburi etirafları Səudiyyənin cinayət ədliyyəsi sistemində "endemik" (geniş yayılmış) hallar adlandırıb.скачать dle 11.3

Саудовская Аравия второй год подряд обновляет рекорд по числу казней
Как сообщает Median.Az со ссылкой на aol.com, соответствующую информацию опубликовала правозащитная организация Reprieve, отслеживающая казни в Саудовской Аравии.
По данным организации, в 2025 году в королевстве было казнено не менее 347 человек, тогда как в прошлом году эта цифра составила 345. Reprieve отмечает, что текущий год стал "самым кровавым" с момента начала мониторинга казней.
Большинство казненных - примерно две трети - были осуждены за преступления, не связанные с наркотиками. Более половины приговоренных были иностранцами, и, по всей видимости, их казнили в рамках объявленной Саудовской Аравией "войны с наркотиками".
"Саудовская Аравия сейчас действует в условиях полной безнаказанности. Это словно насмешка над системой защиты прав человека", - заявил руководитель отдела по смертной казни по Ближнему Востоку и Северной Африке в организации Reprieve Джид Басюни.
Он также отметил, что пытки и принудительные признания являются широко распространенной практикой в уголовно-правовой системе Саудовской Аравии.