Ermənistan Zod qızıl yatağında qazıntı və istismar işləri aparmayıb
Zod qızıl yatağına baxış orada Ermənistan tərəfindən hər hansı bir qazıntı və istismar işlərinin aparılmadığını göstərib.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bundan əvvəl Azərbaycan tərəfində həmin yataqda Ermənistanın qazıntı və istismarı davam etdirməsi ilə bağlı narahatlıq olub.
Əraziyə keçirilən baxış həmin ərazidə hər hansı işin aparılmadığını göstərib və bununla da bütün şübhələr aradan qalxıb.
Xatırladaq ki, noyabrın 28-də Qəbələdə Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Şahin Mustafayev və Ermənistan Respublikasının Baş nazirinin müavini Mqer Qriqoryanın sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə Dövlət Komissiyasının və Ermənistan Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası və sərhəd təhlükəsizliyi məsələləri üzrə Komissiyanın 12-ci görüşü keçirilib.
Müzakirə olunan məsələlər sırasında Zod qızıl yatağına baxış keçirilməsi razılaşdırılıb. Məlum olduğu kimi, Kəlbəcərin işğal altında olduğu dövrdə Zod yatağı ermənilər tərəfindən istismar olunub. Hələ SSRİ dövründən başlayaraq bütün qazma işləri Ermənistan ərazisindən aparılmışdı.
Qeyd edək ki, Zod yatağının yerləşdiyi ərazidə ağır iqlim şəraiti mövcuddur. Hazırda orada Azərbaycan tərəfindən nəqliyyat və logistika infrastrukturu yaradılır. İşlər başa çatdıqdan sonra "AzerGold" QSC tərəfindən istismar prosesinə başlanacaq.скачать dle 11.3

Осмотр Зодского месторождения: Армения не ведет каких-либо работ по добыче или эксплуатации
Делегация Азербайджана провела осмотр территории Зодского золоторудного месторождения - установлено, что в настоящее время Армения не ведет там каких-либо работ по добыче или эксплуатации.
По информации Report, ранее у азербайджанской стороны имелись опасения относительно возможного продолжения горнодобывающей деятельности Арменией на этом месторождении.
Осмотр территории показал, что Армения не ведет каких-либо работ на месторождении, возникшие ранее сомнения сняты.
Напомним, 28 ноября в Габале состоялось 12-е заседание комиссий по делимитации Азербайджана и Армении под председательством вице-премьеров Шахина Мустафаева и Мгера Григоряна. Стороны договорились организовать осмотр территории Зодского золоторудного месторождения.
Известно, что в период армянской оккупации Кельбаджарского района Азербайджана месторождение Зод эксплуатировалось армянской стороной, при этом еще со времен СССР все буровые работы осуществлялись с территории Армении.
Район месторождения характеризуется сложными климатическими условиями. В настоящее время Азербайджан создает там транспортную и логистическую инфраструктуру, после завершения этих работ месторождение будет эксплуатироваться ЗАО AzerGold.скачать dle 11.3