Qardaşlarını 24 bıçaqla qətlə yetirən şəxsi kafedə öldürdülər: Yevlaxdakı cinayətin TƏFƏRRÜATI
Yevlaxda qardaşının qatilini öldürməkdə təqsirləndirilən Habil Kərimov və qardaşı Akif Kərimovun barəsində açılmış cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi başa çatıb.
Prosesdə təqsirləndirilən şəxslərə hökm oxunub. Məhkəmənin hökmü ilə Habil Kərimov 11 il, Akif Kərimov isə 11 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.
İttihama əsasən, 2009-cu ildə Yevlax sakini Səlim Məmmədov (soyadı şərtidir) mübahisə zamanı qohumu Bəhruz Kərimovu 24 bıçaq zərbəsi ilə qətlə yetirib. Həmin cinayətə görə məhkəmənin hökmü ilə Səlim Məmmədov 14 il azadlıqdan məhrum edilib. O, 2023-cü ildə cəzasını tam çəkərək azadlığa buraxılıb və evinə qayıdıb.
Bəhruz Kərimovun qardaşları Habil və Akif Səlimə xəbər göndərərək kəndi tərk etməsini və bir daha bu ərazidə yaşamamasını tələb ediblər. Səlim bir müddət başqa yerdə yaşasa da, 2024-cü ildə yenidən kəndə qayıdıb - Habil və Akif onun geri döndüyünü öyrəniblər.
Hadisə günü qardaşlar kənd ərazisində yerləşən kafedə olarkən Səlim qəflətən həmin kafeyə gəlib. Bunu görən Akif ona yaxınlaşaraq kafedən çıxmasını tələb edib. Lakin Səlim bu tələbi yerinə yetirməyib. Bundan sonra Habil və Akif ona hücum edərək bıçaqla qətlə yetiriblər.
Faktla bağlı cinayət işi başlanıb. Polis əməkdaşlarının keçirdikləri əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində qardaşlar saxlanılıblar və barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.

Братья отомстили за убийство спустя 15 лет: суд вынес приговор
Завершился судебный процесс над братьями Хабилем и Акифом Керимовыми, обвиняемыми в убийстве человека, который 15 лет назад лишил жизни их родственника в Евлахском районе.
Как передает Oxu.Az, решением суда Х.Керимов был приговорен к 11 годам, а А.Керимов - к 11 годам и 6 месяцам лишения свободы.
Согласно обвинению, в 2009 году житель Евлаха Селим Мамедов (фамилия условная) в ходе ссоры жестоко убил своего родственника Бахруза Керимова, нанеся ему 24 ножевых ранения. За это преступление Селим был осужден на 14 лет лишения свободы. В 2023 году, полностью отбыв наказание, он вышел на свободу и вернулся домой.
Братья убитого, Хабиль и Акиф Керимовы, отправили Селиму предупреждение с требованием покинуть село и никогда больше не возвращаться в эту местность. Селим некоторое время действительно жил в другом месте, однако в 2024 году решил вернуться в родное село, о чем братья Керимовы вскоре узнали.
В день трагедии братья находились в кафе на территории села, когда туда неожиданно пришел Селим. Увидев его, Акиф подошел к нему и потребовал покинуть заведение. Однако Селим отказался выполнять это требование. После этого Хабиль и Акиф напали на него и убили, нанеся несколько ударов ножом.
По факту убийства было возбуждено уголовное дело. В результате оперативно-разыскных мероприятий полиции братья были задержаны, и по решению суда в их отношении была избрана мера пресечения в виде ареста.скачать dle 11.3