Gürcüstan üzərindən gətirilən avtomobillər bahalaşa bilər - Video
Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, Gürcüstanın Daxili İşlər Nazirliyinin Xidmətlər Agentliyi tərəfindən hazırlanmış qanun layihəsinə əsasən, bu ölkədə xarici vətəndaşların aldığı və ya təkrar ixrac etdiyi nəqliyyat vasitələri ilə bağlı rüsumların artırılması nəzərdə tutulur. Mövcud qaydalara əsasən, tranzit nömrə nişanı üçün rüsum 50 laridən 370 lariyə qaldırılacaq. Bu isə hazırkı məzənnə ilə 32 manat əvəzinə 233 manat təşkil edir.
Bundan əlavə, avtomobillər üçün ekspertiza aktının hazırlanması üzrə ödəniş 100 laridən 180 lariyə yüksəldiləcək ki, bu da 63 manatdan 113 manata qədər artım deməkdir. Eyni zamanda, ixrac üçün gömrük bəyannaməsinin doldurulmasına görə tutulan rüsum 130 laridən 200 lariyə qaldırılacaq. Bu məbləğ təxminən 126 manata bərabərdir.
Avtomobil satışı üzrə ekspert Eldəniz Cəfərovun sözlərinə görə, Gürcüstan tərəfi bu addımı artan tələb fonunda atmağı planlaşdırır.
ABŞ-dən gətirilən avtomobillərin böyük əksəriyyəti Poti limanı vasitəsilə qeyd olunan prosedurlardan keçir və rüsumların artırılması birbaşa alıcılara təsir göstərir. Bu halda, Gürcüstan yolu ilə Azərbaycana daxil olan avtomobillərin qiymətlərində də ciddi bahalaşma gözlənilir.

Ожидается рост стоимости автомобилей, ввозимых в Азербайджан через Грузию - Видео
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, в подготовленном Служебным агентством МВД Грузии законопроекте предусмотрено повышение ряда пошлин, связанных с покупкой или реэкспортом транспортных средств иностранными гражданами. Так, стоимость транзитных номерных знаков увеличится с 50 до 370 лари (по текущему курсу - с 32 до 233 манатов).
Кроме того, плата за подготовку экспертного акта на автомобили поднимется со 100 до 180 лари - с 63 до 113 манатов. Также планируется повышение пошлины за оформление экспортной таможенной декларации - с 130 до 200 лари (примерно до 126 манатов).
По словам эксперта Эльдениза Джафарова, грузинская сторона намерена пойти на этот шаг на фоне растущего спроса.
Большая часть автомобилей, импортируемых из США, проходит через порт Поти, где выполняются перечисленные процедуры. Увеличение пошлин напрямую скажется на конечных покупателях. В результате ожидается заметное подорожание автомобилей, поступающих в Азербайджан через территорию Грузии.