AYNA-nın şirkətlərə yazdığı cərimələri məhkəmə LƏĞV ETDİ
Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) tərəfindən "AEM Elektron" MMC və "Foodini" MMC barəsində tərtib olunmuş inzibati protokollar məhkəmə tərəfindən ləğv edilib.
"Teleqraf"a istinadən xəbər verir ki, AYNA hər iki şirkətin yük avtomobillərini idarə edən sürücülərinin reysqabağı tibbi müayinədən keçmədiyini iddia edərək İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 326-cı maddəsi üzrə 2 min manat cərimə tətbiq etmişdi.
Xətai Rayon Məhkəməsi "AEM Elektron" MMC-ni, Səbail Rayon Məhkəməsi isə "Foodini" MMC-ni həmin maddə üzrə cərimə qərarı qəbul etmişdi.
Hər iki şirkət protokolların və məhkəmə qərarlarının əsassız olduğunu bildirərək apellyasiya şikayəti verib.
Bakı Apellyasiya Məhkəməsi şikayətləri təmin edib, qərarlar ləğv olunub.
Qeyd edilib ki, şirkətlər öz nəqliyyat vasitələri ilə işçilərin və ya yüklərin daşınmasını öz hesabına həyata keçirən hüquqi şəxslər olduqlarından İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 326-cı maddəsi üzrə inzibati xəta subyekti hesab edilə bilməzlər.

Суд отменил штрафы, наложенные AYNA на компании
Административные протоколы, составленные Агентством наземного транспорта Азербайджана (AYNA) в отношении компаний AEM Elektron и Foodini, были отменены судом.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Teleqraf, AYNA оштрафовала обе компании на 2 000 манатов по статье 326 Кодекса об административных проступках, заявив, что водители их грузовых автомобилей не прошли предрейсовый медицинский осмотр.
По этой же статье Хатаинский районный суд ранее вынес решение о штрафе в отношении AEM Elektron, а Сабаильский районный суд - в отношении Foodini.
Обе компании подали апелляционные жалобы, указав, что протоколы и судебные решения были необоснованными.
Бакинский апелляционный суд удовлетворил жалобы и отменил оба решения.
В постановлении отмечено, что компании, осуществляющие перевозку сотрудников или грузов собственным транспортом и за свой счёт, не могут считаться субъектами административного правонарушения, предусмотренного статьёй 326 Кодекса об административных проступках.