Terrorçuluğu maliyyələşdirmə və cinayətkar birlikdə iştirakda təqsirləndirilən şəxsə hökm oxundu
Terrorçuluğu maliyyələşdirmədə və cinayətkar birlikdə iştirak etmədə təqsirləndirilən Aslan Həsənovun barəsində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) başlanılmış cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi keçirilib.
APA-ya istinadən xəbər verir ki, Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Bəhruz Müslümovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Hökmə əsasən, təqsirləndirilən Aslan Həsənov 11 il müddətinə azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum edilib.
İttihama görə, Aslan Həsənov ağır və xüsusilə ağır cinayətlər törətmək məqsədilə xarici ölkə ərazisində yaradılmış cinayətkar birliyin üzvü olaraq həmin cinayətkar birliyin dayanıqlı fəaliyyətinin təmin edilməsində və fəaliyyətində iştirak edib, o cümlədən bu birliyin rəhbərlərinin tapşırığı əsasında terrorçuluğu maliyyələşdirmə cinayət əməllərini törədib.
Qeyd edək ki, təqsirləndirilən şəxs Cinayət Məcəlləsinin 214-1-ci (terrorçuluğu maliyyələşdirmə) və 218.2 (cinayətkar birlikdə iştirak etmə) maddəsi ilə ittiham edilib.скачать dle 11.3

Вынесен приговор обвиняемому в финансировании терроризма и участии в преступном сообществе
Состоялся судебный процесс по уголовному делу, возбужденному Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджана в отношении Аслана Гасанова, обвиняемого в финансировании терроризма и участии в преступном сообществе.
Как сообщает АПА, в Гянджинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Бахруза Муслимова был оглашён приговор.
По решению суда, обвиняемый приговорён к 11 годам лишения свободы.
По материалам обвинения, А.Гасанов, являясь членом преступного сообщества, созданного за рубежом для совершения тяжких и особо тяжких преступлений, участвовал в обеспечении его устойчивой деятельности и выполнял поручения руководителей, в том числе связанные с финансированием терроризма.
Отмечается, что обвинения ему предъявлены по статьям 214-1 (финансирование терроризма) и 218.2 (участие в преступном сообществе) Уголовного кодекса АР.скачать dle 11.3