Vətəndaşlar sığorta hesabına dərmanları apteklərdən ala biləcəklər
Agentliyin Dərman və tibbi vasitələr şöbəsinin müdiri Elmin Quliyev bu gün TƏBİB və Agentlik tərəfindən keçirilən "İctimaiyyətlə əlaqələr və media nümayəndələri üçün təlim"də bildirib ki, vətəndaş tibb müəssisəsində qeydiyyatçıya yaxınlaşdıqdan sonra müvafiq ixtisaslı həkimin qəbuluna yönəldiləcək:
"O, həkim tərəfindən müayinə olunacaq və diaqnoz qoyulacaq. Zəruri hallarda "e-resept" sistemi ilə icbari tibbi sığorta üzrə resept yazılacaq. Vətəndaş resept əsasında İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi ilə müqavilə bağlamış aptekə yaxınlaşacaq. Öz şəxsiyyət vəsiqəsini təqdim edəcək və ona sığorta hesabına qarşılanan dərman veriləcək. İcbari tibbi sığortanın məlumat bazasında qeydiyyat aparılacaq, aptek tərəfindən təqdim olunan hesabatların ekspertizası aparılacaq və icbari tibbi sığorta fondu tərəfindən apteklərə ödənişlər ediləcək".
E.Quliyev bildirib ki, ambulator dərman təminatı prosesində özəl aptek təşkilatları ilə əməkdaşlıq ediləcək:
"Lisenziyası olan və müvafiq sertifikasiyadan keçmiş əczaçılardan ibarət işçi heyətə sahib olan aptek təşkilatları Agentliklə əməkdaşlıq üçün könüllü müraciət edə biləcəklər. Həmin müraciət əsasında ambulator şəraitdə dərman vasitələrinin buraxılması haqqında sənədin nümunəvi formasına uyğun Agentlik və apteklər arasında müqavilələr bağlanacaq. Bütün proses müqavilənin şərtlərinə uyğun tənzimlənəcək".

Граждане смогут получать лекарства в аптеках за счёт страхового фонда
Как сообщает Oxu.Az, начальник отдела лекарственных средств и медицинских изделий агентства Эльмин Гулиев на сегодняшнем тренинге для представителей СМИ и общественности, организованном TƏBİB и Госагентством по ОМС, сообщил, что после обращения гражданина в регистратуру медицинского учреждения его направят к квалифицированному врачу:
"Врач проведёт осмотр и поставит диагноз. При необходимости будет выписан рецепт через систему e-resept по обязательному медицинскому страхованию. Пациент обращается в аптеку, сотрудничающую с Государственным агентством по ОМС, предъявляет удостоверение личности и получает лекарства за счёт страхового фонда. Вся информация фиксируется в базе, аптека предоставляет отчёт для проверки, после чего Фонд ОМС оплачивает лекарства".
Эльмин Гулиев также отметил, что амбулаторное обеспечение лекарствами будет организовано совместно с частными аптеками.
"Аптечные организации с лицензией и сертифицированным персоналом смогут добровольно обратиться в агентство для сотрудничества. На основании этого между агентством и аптеками будут заключаться договоры по типовой форме на выдачу лекарств в амбулаторных условиях. Весь процесс будет регулироваться условиями договора", - добавил он.