Deputat: "Şamaxının 10 kəndində su problemi kritik vəziyyətdədir"
Bunu Milli Məclisin deputatı Tamam Cəfərova parlamentin bugünkü plenar iclasında "2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında" qanun layihəsinin ikinci oxunuşda müzakirəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda Şamaxının bir nömrəli problemi su problemidir: "Qlobal iqlim dəyişiklikləri, eləcə də əhalinin sayının və tələbatının artması nəticəsində dünyanın əksər regionlarında içməli və suvarma suyu ilə bağlı problemlər kəskinləşib. Son illərdə Prezident İlham Əliyevin siyasi iradəsi ilə Azərbaycanda su təchizatının yaxşılaşdırılması istiqamətində islahatlar aparılıb, çox mühüm işlər görülüb".
Deputat qeyd edib ki, Şamaxı rayonunda əhalinin içməli su təchizatının yaxşılaşdırılması sahəsində də kifayət qədər işlər görülüb: "Şamaxı şəhərinin su təchizatı tamamilə həll olunub. Bununla yanaşı, Şamaxının 30-a yaxın kəndində su problemləri bu gün hələ də qalmaqdadır. Buradan Baş nazirdən, hökumət nümayəndələrindən xahiş edirəm ki, bu kəndlərdən 10-unda vəziyyət daha kritikdir. Xahiş edirəm ki, gələn ilin dövlət büdcəsində bu kəndlərin bir neçəsinin su təchizatının yaxşılaşıdırlmasının maliyyələşməsi imkanına baxılsın".скачать dle 11.3

Депутат: Проблема водоснабжения в 10 селах Шамахы достигла критического уровня
Об этом заявила депутат Милли Меджлиса Тамам Джафарова в ходе обсуждения в парламенте законопроекта "О государственном бюджете на 2026 год" во втором чтении.
По ее словам, в настоящее время проблема водоснабжения является первоочередной для Шамахинского района: "Глобальные климатические изменения, а также рост численности населения и повышение потребности в воде привели к обострению проблем с питьевой и оросительной водой в большинстве регионов мира. В последние годы благодаря политической воле президента Ильхама Алиева в Азербайджане были проведены реформы по улучшению водоснабжения, выполнены чрезвычайно важные работы".
Депутат отметила, что в Шамахинском районе также проделана значительная работа по улучшению снабжения населения питьевой водой.
"Проблема водоснабжения города Шамахы полностью решена. Однако в примерно 30 селах района проблемы с водоснабжением все еще сохраняются. Обращаюсь к премьер-министру и представителям правительства с просьбой обратить внимание, что в 10 из этих сел ситуация критическая. Прошу рассмотреть возможность включения расходов на улучшение их водоснабжения в проект государственного бюджета на 2026 год", - подчеркнула Джафарова.