Rusiya-Ukrayna müharibəsində iştirak edən azərbaycanlıya hökm oxunub
Rusiya-Ukrayna müharibəsində iştirak edən əslən Tovuz rayonundan olan İsmayıl Buludxan oğlu Həsənovun işi üzrə ibtidai istintaq başa çatıb.
Oxu.az-ın məlumatına görə, İ.Həsənov Rusiya Federasiyasında törətdiyi cinayət əməllərinə görə 12 il müddətində azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum olunub.
Ona tətbiq edilən 12 il müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzasının 8 il 6 ay hissəsini çəkib, qalan 3 il 6 ay hissəsini Azərbaycan Respublikasında çəkmək üçün iki dəfə müraciət etsə də, imtina cavabı alıb. 19 noyabr 2022-ci il tarixdə "Vaqner" silahlı qruplaşmasının rəhbəri onun cəza çəkdiyi cəzaçəkmə müəssisəsinə gələrək məhkumlarla görüşüb, onlara Rusiya-Ukrayna müharibəsində altı ay müddətində iştirak etməyi təklif edib. Qarşılığında həmin müddət bitdikdən sonra hər bir məhkuma 91 100 rubl məbləğində pul vəsaiti, azadlıq və Rusiya Federasiyası vətəndaşlığı veriləcəyini vəd edib. Onlar müharibədə iştirak etməyə razılaşmış məhkumları 25 noyabr 2022-ci il tarixdə Rostov şəhərinə aparıblar.
İ.Həsənov bildirib ki, O, Rostov şəhərində "Vaqner" silahlı qruplaşması ilə yazılı müqavilə imzalayıb. Daha sonra Ukraynanın Luqansk vilayətinə aparılıb. Luqansk vilayətində onlara məlum olmayan ərazidə 14 gün müxtəlif silahlardan istifadə və müharibə ilə bağlı digər hərbi təlimlər keçirilib. Ukrayna hərbiçiləri ilə üzbəüz döyüşlərdə heç zaman olmayıb, müəssisələrə, idarələrə, təşkilatlara və ya ayrı-ayrı şəxslərə basqınlar etməyib. Onun əsas iştirakı Rusiya Federasiyasının ölən və yaralanan hərbiçilərini döyüş bölgəsindən təxliyə etmək olub.
25 may 2023-cü ildə altı ay müddət bitdikdən sonra onu Rusiya Federasiyasının Rostov şəhəri ilə həmsərhəd ərazisinə aparıblar. Orada "Vaqner" silahlı qruplaşmasının üzvləri ona 91 100 rubl məbləğində pul vəsaiti (təxminən 15-16 min manat), həmçinin müharibədə iştirakına görə medal və fəxri fərman təqdim ediblər. O, Rusiya Federasiyasının Rostov şəhərinə aparılaraq oradan sərbəst buraxılıb. O, sərbəst buraxılan zaman "Vaqner" silahlı qruplaşması tərəfindən məhkumların hər birinə sadə mobil telefon və Rusiya mobil operatoruna məxsus sim-kart verilib. Rusiya Federasiyasında olduğu dövrdə "Vaqner" silahlı qruplaşmasının rəhbərliyi ona zəng edərək aylıq 25 000 rubl (o dövr üçün təxminən 1 000 manat) müqabilində Ukrayna, Mali və Suriya dövlətlərində muzdlu döyüşçü kimi iştirak etməyi təklif edib, o isə artıq muzdlu döyüşçü kimi heç bir ölkədə döyüşmək niyyətinin olmadığını bildirib. Müharibədən qayıtdıqdan sonra Rusiya Federasiyasının vətəndaşlığını əldə edib.
Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin qərarı ilə İsmayıl Həsənov Cinayət Məcəlləsinin 12.1, 279.1-ci (Azərbaycan Respublikasından kənarda qanunvericiliklə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin fəaliyyətində iştirak) maddəsi ilə nəzərdə tutulan cinayət əməlini törətməkdə təqsirli bilinərək, ona üç il altı ay müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin olunub.скачать dle 11.3

Суд вынес приговор азербайджанцу, воевавшему в составе ЧВК "Вагнер"
Завершено предварительное следствие по делу Исмайыла Гасанова, уроженца Товузского района, принимавшего участие в российско-украинском конфликте.
Как передает Oxu.Az, Гасанов ранее был осужден в Российской Федерации на 12 лет лишения свободы за совершенные преступления.
Отбыв 8 лет и 6 месяцев из назначенного срока, он дважды обращался с просьбой отбыть оставшиеся 3 года и 6 месяцев в Азербайджане, но получал отказ. 19 ноября 2022 года руководитель частной военной компании (ЧВК) "Вагнер" посетил исправительное учреждение, где отбывал наказание Гасанов, и предложил заключенным участвовать в российско-украинской войне в течение шести месяцев. Взамен каждому заключенному обещали 91 100 рублей, свободу и российское гражданство после окончания этого срока. Согласившихся на предложение заключенных, в том числе Гасанова, 25 ноября 2022 года перевезли в Ростов.
По словам Гасанова, в Ростове он подписал письменный контракт с ЧВК "Вагнер", после чего был доставлен в Луганскую область Украины. Там в неустановленном месте он в течение 14 дней проходил различные военные тренировки по использованию оружия и другим аспектам боевых действий. Гасанов утверждает, что никогда не участвовал в прямых боестолкновениях с украинскими военными и не совершал нападений на учреждения, организации или отдельных лиц. Его основной задачей была эвакуация погибших и раненых российских военнослужащих из зоны боевых действий.
25 мая 2023 года, по истечении шестимесячного срока, Гасанова доставили на территорию, граничащую с Ростовской областью России. Там члены ЧВК "Вагнер" вручили ему 91 100 рублей (примерно 15 000 - 16 000 манатов по курсу того времени), а также медаль и почетную грамоту за участие в войне. Затем его перевезли в Ростов, где отпустили. При освобождении каждому из заключенных, включая Гасанова, "вагнеровцы" выдали простой мобильный телефон с российской SIM-картой.
В период пребывания в России руководство ЧВК "Вагнер" предлагало Гасанову участвовать в качестве наемника в Украине, Мали и Сирии за ежемесячную плату в 25 000 рублей (на тот момент около 1 000 манатов), однако он отказался, заявив, что больше не намерен участвовать в боевых действиях как наемник. После возвращения с войны Гасанов получил российское гражданство.
Решением Гянджинского суда по тяжким преступлениям Исмайыл Гасанов признан виновным по статье 12.1, 279.1 (участие в деятельности вооруженных формирований, не предусмотренных законодательством, за пределами Азербайджанской Республики) Уголовного кодекса АР и приговорен к 3 годам и 6 месяцам лишения свободы.скачать dle 11.3