Büdcə xərclərinin yeni inzibati təsnifatı müəyyənləşib
Nazirlər Kabineti "Vahid büdcə təsnifatının təsdiq edilməsi barədə" 11 oktyabr 2018-ci il tarixli qərarında dəyişiklik edib.
Qərara əsəsən, balıqçılıq və balıq ovu ilə bağlı xərclər, eləcə də Prezidentin Protokol Xidmətinin xərcləri büdcə xərclərinin funksional təsnifatına əlavə edilib.
"Balıqçılıq və balıq ovu" köməkçi bölməsinə balıqçılıq su obyektlərində həyata keçirilən fəaliyyət növləri, balıqçılıqla bağlı xidmətlərə rəhbərlik, balıq və digər su bioresurslarının mühafizəsi, artırılması, yetişdirilməsi, bərpası və səmərəli istifadəsi, balıq və digər su bioresurslarının ovlanması fəaliyyətinə nəzarət və onların tənzimlənməsi, balıqçılıq sahəsində məlumatların yayılması üzrə xidmətlər, həmin xidmətlərin idarə edilməsi, balıqçılıqla bağlı layihələrin hazırlanması, akvakulturanın davamlı inkişafı, balıqartırma müəssisələrinin yaradılması, saxlanması və bu qəbildən olan digər xərclər daxildir.скачать dle 11.3

Определена новая административная классификация бюджетных расходов
Кабинет министров Азербайджана внес изменения в постановление "Об утверждении единой бюджетной классификации" от 11 октября 2018 года.
Согласно документу, расходы, связанные с рыболовством и рыбной ловлей, а также расходы Протокольной службы Президента были добавлены в функциональную классификацию бюджетных расходов.
Вспомогательный раздел "Рыболовство и рыбная ловля" включает виды деятельности, осуществляемые в рыболовных водных объектах, руководство услугами, связанными с рыболовством, охрану, увеличение, выращивание, восстановление и эффективное использование рыбы и других водных биоресурсов, контроль деятельности по вылову рыбы и других водных биоресурсов и их регулирование, услуги по распространению информации в области рыболовства, управление этими услугами, разработку проектов, связанных с рыболовством, устойчивое развитие аквакультуры, создание и содержание рыборазводных предприятий и другие подобные расходы.скачать dle 11.3