Bakı Metropoliteni daha 15 yeni vaqonu xəttə buraxdı
"AZCON Holding" şirkətlərindən olan "Bakı Metropoliteni" Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) xidmət keyfiyyəti və sərnişin məmnuniyyətini artırmaq məqsədilə müasir qatar parkını genişləndirməkdə davam edir".
Bunu jurnalistlərə açıqlamasında "Bakı Metropoliteni" QSC-nin Depolar üzrə iş departamentinin baş mühəndisi Aydın Bəkirov deyib.
O bildirib ki, yeni texnologiyalar əsasında hazırlanmış sonuncu - dördüncü nəslə mənsub daha 3 qatar (15 vaqon) metropoliten xətlərində istismara buraxılıb:
"Bakı Metropoliteninin texniki tələbləri nəzərə alınmaqla hazırlanmış yeni vaqonların müasir mikroiqlim sistemi ilə (kondisioner) təchiz edilməsi, vaqonlararası birbaşa keçidlə sərnişin tutumunun 15 faiz artırılması, qapıların daha enli olması, açılıb-bağlanan zaman işıqlı xəbərdarlıq indikatorları ilə təmin olunması sərnişinlər üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən əsas üstünlüklərdir.
Vaqonlarda ayaq üstündə dayanan sərnişinlər üçün çoxfunksiyalı zonalar, iri yüklər və uşaq arabaları üçün sahələr mövcuddur. Metrodan istifadənin hər kəsə əlçatan olması nəzərə alınaraq baş vaqonlar əlil arabalarının yerləşdirilməsi üçün xüsusi yerlərlə təmin edilib.
Yeni qatarların baş vaqonları 38, orta vaqonlarının hər biri 44 oturacaqlıdır. Baş vaqonda ümumilikdə sərnişin tutumu 315, orta vaqonlarda isə 329 nəfərdir.
Vaqonlarda təzyiqin tənzimlənməsi və ultrabənövşəyi lampalarla havanın bioloji təmizlənməsi sistemləri, həmçinin sərnişinlərin elektron qurğuları doldurması üçün USB yuvacıqlar mövcuddur.
Vaqonlarda daxili və xarici videomüşahidə sistemləri var ki, bu, maşinistə qatarı bütünlüklə nəzarətdə saxlamağa, istənilən sahəni idarəetmə pultunun monitorunda daha yaxından müşahidə etməyə və ətrafındakı vəziyyəti qiymətləndirməyə imkan verir.
İşıqdiodlu cihazların tətbiqi elektrik enerjisi sərfiyyatını 50 faiz azaltmaqla istismar müddətini 75 faiz artırır.
Yeni qatarlar xəttə bu il istismar müddəti başa çatan əvvəlki nəsil vaqonların əvəzinə verilib.
Qeyd edək ki, hazırda sazlama və komplektləşdirmə işləri aparılan daha 15 vaqon 2025-ci ilin sonunadək xətlərə buraxılacaq. Bununla da Bakı metropolitenində yeni nəsil vaqonların sayı 180-ə (36 qatar tərkibi) çatdırılacaq.
Dövlət Proqramına uyğun olaraq, 2030-cu ilədək, ümumilikdə 299 yeni nəsil vaqon alınması nəzərdə tutulur".

Бакинский метрополитен выпустил на линию еще 15 новых вагонов
Одна из компаний AZCON Holding ЗАО "Бакинский метрополитен" продолжает расширять современный парк поездов с целью повышения качества обслуживания и удовлетворенности пассажиров.
Как сообщает Oxu.Az, об этом журналистам заявил главный инженер департамента по работе с депо ЗАО Айдын Бекиров.
Он отметил, что еще 3 поезда (15 вагонов) последнего - четвертого поколения, изготовленные на основе новых технологий, выпущены в эксплуатацию на линии метрополитена.
"Основными преимуществами, имеющими важное значение для пассажиров, являются оснащение новых вагонов, изготовленных с учетом технических требований бакинского метрополитена, современной системой микроклимата (кондиционером), увеличение пассажировместимости на 15% благодаря прямому переходу между вагонами, более широкие двери, оснащенные световыми предупредительными индикаторами при открытии и закрытии.
В вагонах имеются многофункциональные зоны для стоящих пассажиров, пространства для крупногабаритных грузов и детских колясок. Учитывая доступность метро для всех, головные вагоны оборудованы специальными местами для размещения инвалидных колясок.
Головные вагоны новых поездов имеют 38 сидений, а каждый средний вагон - 44. Общая вместимость головного вагона составляет 315 пассажиров, а средних вагонов - 329 человек.
В вагонах имеются системы регулировки давления и биологической очистки воздуха ультрафиолетовыми лампами, а также USB-разъемы для зарядки электронных устройств пассажиров.
В вагонах есть системы внутреннего и внешнего видеонаблюдения, что позволяет машинисту держать под полным контролем поезд, наблюдать за любой зоной ближе на мониторе пульта управления и оценивать ситуацию вокруг.
Применение светодиодных устройств сокращает потребление электроэнергии на 50%, увеличивая срок эксплуатации на 75%.
Новые поезда выпущены на линию вместо вагонов предыдущего поколения, срок эксплуатации которых истекает в этом году.
Отметим, что еще 15 вагонов, на которых сейчас ведутся наладочные и комплектовочные работы, будут выпущены на линии до конца 2025 года. Таким образом, количество вагонов нового поколения в бакинском метрополитене достигнет 180 (36 составов поездов).
В соответствии с Государственной программой, до 2030 года планируется приобретение в общей сложности 299 вагонов нового поколения", - сказал А.Бекиров.скачать dle 11.3