Narkoloji testlər və profilaktik nəzarət yollarda insan həyatının təminatıdır
Sərxoş vəziyyətdə nəqliyyat vasitəsinin idarə olunması ağır nəticəli yol-nəqliyyat hadisələrinin əsas səbəblərindən biridir. Bu hallar həm spirtli içkinin, həm də narkotik və psixotrop maddələrin təsiri altında baş verir.
Aparılmış təhlillər göstərir ki, bu ilin 9 ayı ərzində sərxoş vəziyyətdə avtomobil idarə edilməsinə görə baş verən 6 qəzada 5 nəfər ölüb, 2 nəfər xəsarət alıb. Ötən ilin eyni dövründə sərxoş vəziyyətdə avtomobil idarə edilməsinə görə isə 17 qəzada 8 nəfər ölüb, 12 nəfər xəsarət alıb.
Hadisələrdə ölüm və xəsarətlərin azalma təsnifatına görə diqqət çəkən məqam ondan ibarətdir ki, il ərzində DYP əməkdaşları tərəfindən respublika ərazisində sərxoş vəziyyətdə avtomobil idarə etdiyinə görə 9 407 fakt aşkarlanıb ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 621 fakt çoxdur. Bu statistika 9 407 potensial təhlükənin, ölüm və xəsarətin qabaqlayıcı tədbiridir ki, həmin sərxoş sürücülər hərəkətdən kənarlaşdırılıb.
Faktlar göstərir ki, profilaktik nəzarətin gücləndirilməsi, DYP əməkdaşlarının xidmət rejiminin artırılması və narkoloji testlərin tətbiqi qanun pozuntularının vaxtında müəyyən edilməsində mühüm rol oynayıb. Davranışlarında şübhə doğuran sürücülərdə aparılan narkoloji və tibbi müayinələr onların vəziyyətinin operativ qiymətləndirilməsinə və potensial təhlükələrin qarşısının alınmasına yönəlib.
Yollarda hadisələr təkcə ölümlə yekunlaşmır, sürücülərin, sərnişinlərin və piyadaların xəsarət almaları, sağlamlıqlarını və əmək qabiliyyətlərini itirmələri faktları ömürlük məhrumiyyətlərə, yatağa düçar olmalarına səbəb olur. Bu il 905 yol-nəqliyyat hadisəsində xəsarət alan 757 nəfərdən 147-si ömürlük sağlamlığını itirib. Onlar artıq heç vaxt əvvəlki kimi danışa, hərəkət edə bilməyəcəklər. Bu insanların böyük əksəriyyəti ailə başçısıdır, gənclərdir. Bu ağırlığın dərəcəsini hər kəs anlamalı, yollarda qaydalara əməl etməlidir ki, insan həyatı, sağlamlığı puç olmasın və başqalarının həyatı məhv olmasın.
Bu hadisələrin baş verməməsi üçün narkoloji testlər, təşkil olunan profilaktik reydlər, gücləndirilmiş xidmət rejimi və radar sistemləri ictimai təhlükəsizliyin ön xəttidir. Bu tədbirlər nəticəsində təkcə inzibati pozuntular aşkarlanmır, həm də yüzlərlə faciənin qarşısı alınır. Əgər 10 ayda sərxoş vəziyyətdə sükan arxasında 9 407 sürücü müəyyən edilərək aşkarlanıbsa, bu təkcə inzibati qayda pozuntusu deyil, digər insanların həyatı üçün real təhlükə göstəricisidir.
Sürücülər sükan arxasında yalnız tam ayıq vəziyyətdə olmalı, yol hərəkəti qaydalarına əməl etməli, özlərinin və başqalarının təhlükəsizliyini təmin etməlidirlər.скачать dle 11.3

Управление транспортным средством в нетрезвом состоянии является одной из основных причин дорожно-транспортных происшествий с тяжелыми последствиями. Эти случаи происходят как под влиянием алкоголя, так и наркотических и психотропных веществ.
Как сообщает Oxu.Az, проведенный анализ показывает, что за 9 месяцев 2025 года в 6 авариях, произошедших из-за управления автомобилем в состоянии опьянения, погибли 5 человек и 2 получили травмы. В аналогичном периоде прошлого года в 17 авариях умерли 8 человек.
Примечательным моментом в классификации снижения смертности и травматизма в происшествиях является то, что за год сотрудниками дорожной полиции по всей республике выявлено 9 407 фактов управления автомобилем в состоянии опьянения, что на 621 факт больше, чем за аналогичный период прошлого года. Эта статистика является превентивной мерой против 9 407 потенциальных опасностей, смертей и травм, поскольку пьяные водители были отстранены от движения.
Факты показывают, что усиление профилактического контроля, увеличение режима службы сотрудников дорожной полиции и применение наркологических тестов сыграли важную роль в своевременном выявлении правонарушений. Наркологические и медицинские обследования водителей, чье поведение вызывает подозрение, направлены на оперативную оценку их состояния и предотвращение потенциальных опасностей.
Дорожные происшествия заканчиваются не только смертью, но и приводят к травмам водителей, пассажиров и пешеходов, потере здоровья и трудоспособности, что причиняет пожизненные лишения, приковывает к постели. В этом году в 905 дорожно-транспортных происшествиях из 757 получивших травмы 147 человек потеряли здоровье навсегда. Они уже никогда не смогут говорить и двигаться как прежде. Большинство этих людей - главы семей, молодежь. Каждый должен понимать степень этой тяжести и соблюдать правила на дорогах, чтобы человеческая жизнь и здоровье не были разрушены, и жизни других не были уничтожены.
Наркологические тесты, организованные профилактические рейды, усиленный режим службы и радарные системы являются передовой линией общественной безопасности для предотвращения таких происшествий. В результате этих мер выявляются не только административные правонарушения, но и предотвращаются сотни трагедий. Если за 10 месяцев было выявлено и обнаружено 9 407 водителей за рулем в состоянии опьянения, это не просто административное правонарушение, а показатель реальной опасности для жизни других людей.
Водители должны находиться за рулем только в полностью трезвом состоянии, соблюдать правила дорожного движения и обеспечивать безопасность себя и других.