Gələn ildən gübrələrin idxalı ƏDV-dən azad ediləcək
Qrqanomineral gübrələrin satışının, xammal kimi istifadə edilməsi məqsədilə mineral və orqanomineral gübrələrin idxalı ƏDV-dən azad ediləcək.
Bu, Milli Məclisə təqdim olunan "Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcə zərfin"də əksini tapıb.
Sənədə əsasən, növbəti 4 ildə kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının gübrələrə əlçatanlığının artırılması, əhalinin ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı məhsulları ilə təminatının gücləndirilməsi məqsədilə mineral gübrələrlə yanaşı orqanomineral gübrələrin satışının, xammal kimi istifadə edilməsi məqsədilə mineral və orqanomineral gübrələrin idxalının ƏDV-dən azad edilməsi nəzərdə tutulub.скачать dle 11.3

Продажа органоминеральных удобрений, импорт минеральных и органоминеральных удобрений в качестве сырья будут освобождены от НДС.
Это отражено в пакете государственного бюджета Азербайджанской Республики на 2026 год, представленном в Милли Меджлис.
Согласно документу, в течение следующих 4 лет предусматривается освобождение от НДС продажи органоминеральных удобрений, а также импорта минеральных и органоминеральных удобрений в качестве сырья с целью повышения доступности удобрений для производителей сельскохозяйственной продукции и усиления обеспечения населения экологически чистыми сельскохозяйственными продуктами.