24.10.2025 11:36 633
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA), Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Xidmətlər Agentliyinin və Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları tərəfindən Beyləqan rayonu İkinci Aşıqlı kəndində yerləşən heyvan bazarında monitorinq aparılıb. Monitorinq zamanı bazarda heyvanların saxlanılması, satış və daşınma prosesləri, həmçinin sanitar-gigiyenik vəziyyət yerində qiymətləndirilib.
Bildirilib ki, aparılmış yoxlamalar zamanı verilmiş göstərişlərə baxmayaraq, bazarda bəzi nöqsanlara yol verildiyi müəyyən edilib. Aşkarlanmış çatışmazlıqların aradan qaldırılması məqsədilə bazar sahibinə icrası məcburi göstərişlər verilib.
AQTA bildirir ki, heyvan bazarlarında müxtəlif mənşəli heyvanların bir yerdə saxlanılması, satış və daşınma prosesləri infeksiya törədicilərinin yayılmasına, bununla da ölkə ərazisində yoluxucu xəstəliklərin baş vermə riskinin artmasına səbəb ola bilər.
Bu risklərin qarşısının alınması məqsədilə, Respublikanın baş dövlət baytarlıq müfəttişinin imzaladığı müvafiq qərara əsasən, 2025-ci il 25 oktyabr tarixindən etibarən ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən heyvan bazarlarında sağlamlaşdırma tədbirlərinin görülməsi üçün mərhələli şəkildə müvəqqəti məhdudiyyətlər tətbiq olunacaq.скачать dle 11.3

На скотном рынке Бейлаганского района обнаружены серьезные нарушения
Сотрудниками Агентства продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА), Агентства аграрных услуг Министерства сельского хозяйства и Министерства внутренних дел был проведен мониторинг на рынке животных, расположенном в селе Икинджи Ашыглы Бейлаганского района. В ходе проверки на месте были оценены процессы содержания, продажи и транспортировки животных, а также санитарно-гигиеническая обстановка на рынке.
Отмечается, что, несмотря на данные в ходе проверок указания, на рынке были выявлены некоторые нарушения. Для устранения выявленных нарушений владельцу рынка даны обязательные для исполнения указания.
В АПБА отметили, что совместное содержание, продажа и транспортировка животных различного происхождения на животноводческих рынках может привести к распространению возбудителей инфекции, увеличивая тем самым риск возникновения инфекционных заболеваний на территории страны.
В целях предотвращения этих рисков, согласно соответствующему решению, подписанному главным государственным ветеринарным инспектором республики, с 25 октября 2025 года на животноводческих рынках, действующих на территории страны, будут поэтапно применяться временные ограничения для проведения оздоровительных мероприятий.скачать dle 11.3