Rüsumsuz ticarət mağazalarının yaradılması qaydası dəyişib
Nazirlər Kabineti "Rüsumsuz ticarət mağazalarının yaradılması və onların fəaliyyətinin tənzimlənməsi Qaydaları"nda dəyişiklik edib.
Qərara əsasən, ərizəçi tərəfindən məlumat alındığı tarixdən 5 iş günü müddətində dövlət rüsumu ödənilir və ödənişi təsdiq edən sənəd Dövlət Gömrük Komitəsinə təqdim edilir. Dövlət rüsumunun ödənilməsi faktını təsdiq edən sənəd təqdim edildikdən sonra icazə 2 iş günündən gec olmayaraq ərizəçiyə təqdim edilir və ya sifarişli poçt göndərişi vasitəsilə göndərilir.
Dövlət rüsumunun ödənilməsi faktını təsdiq edən sənəd bu Qaydalarda nəzərdə tutulmuş müddətdə təqdim edilmədikdə, Komitə "Lisenziyalar və icazələr haqqında" qanunda göstərilmiş tədbirləri görülür.скачать dle 11.3

Изменен порядок создания магазинов беспошлинной торговли
Согласно документу, заявитель оплачивает госпошлину в течение 5 рабочих дней с даты получения информации и предоставляет документ, подтверждающий оплату, в Государственный таможенный комитет. После предоставления документа, подтверждающего факт уплаты госпошлины, разрешение выдается заявителю или направляется заказным почтовым отправлением не позднее 2 рабочих дней.
Если документ, подтверждающий факт уплаты госпошлины, не предоставляется в срок, предусмотренный настоящими правилами, комитет принимает меры, указанные в законе "О лицензиях и разрешениях".