Azərbaycandan turist axını 3 %-ə yaxın azalıb
Bu ilin yanvar-avqust aylarında xarici ölkələrə gedən Azərbaycan vətəndaşlarının ümumi sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,7 % azalaraq 1 milyon 419,2 min nəfər olub.
Məlumata görə, Azərbaycan vətəndaşlarının 41,9 %-i Türkiyəyə, 14,8 %-i Rusiyaya, 11 %-i Gürcüstana, 8,8 %-i İrana, 23,5 %-i digər ölkələrə səfər edib, gedənlərin 63,6 %-ni kişilər, 36,4 %-ni qadınlar təşkil edib.
Son 1 ildə Gürcüstana gedənlərin sayı 23,7 %, İrana gedənlərin sayı 1,5 % artıb, Rusiyaya gedənlərin sayı 30 %, Türkiyəyə gedənlərin sayı isə 4,4 % azalıb.
Azərbaycan vətəndaşlarının 70,5 %-i hava, 27,5 %-i dəmir yolu və avtomobil, 2 %-i isə dəniz nəqliyyatından istifadə edib.скачать dle 11.3

Турпоток из Азербайджана сократился почти на 3%
Общее число граждан Азербайджана, выехавших за рубеж в январе-августе текущего года, сократилось на 2,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, достигнув 1 млн 419,2 тыс. человек.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Госкомстат, 63,6% выехавших из страны составили мужчины, 36,4% - женщины.
Согласно информации, из них 41,9% посетили Турцию, 14,8% - Россию, 11% - Грузию, 8,8% - Иран, 23,5% - другие страны.
За последний год число туристов, выезжающих в Грузию, увеличилось на 23,7%, в Иран - на 1,5%, а в Россию - сократилось на 30%, в Турцию - на 4,4%.
70,5% граждан Азербайджана воспользовались воздушным транспортом, 27,5% - железнодорожным и автомобильным, а 2% - морским.скачать dle 11.3